A i když jsem stačil zareagovat včas, neodpustil jsem si upozornění tohoto pána na to, že se dopustil dopravního přestupku. Jenomže on místo toho, aby to pochopil, vztyčil na mně prostředník,“ popsal událost ze 4.listopadu, která se stala na křižovatce T.Bati ve Zlíně, nedaleko 51. budovy svitovského areálu devětatřicetiletý Jiří ze středních Čech.

Své příjmení z pochopitelných důvodů uvést nechtěl, Deník jej však má k dispozici.

Ilustrační foto.
Mladík řádil na zábavě, hrozí mu až tři roky vězení

Tomu, co poté následovalo se dá jen stěží uvěřit.

„Šel jsem si to s ním vyřídit, vždyť ohrožoval nejen sebe, ale i ostatní kolem mě. Chtěl jsem mu říct, že se takto zkrátka nemůže chovat. Jenomže když jsem stál u něj, on vytáhl zbraň, devítku, nabil a mířil mi s ní na hrudník,“ přiblížil Jiří.

V tu chvíli prý tak udělal jen jedno možné, poodostoupil a schoval se za svůj kamion.

„Pozoroval jsem ho z boku, viděl jsem pak, jak si ten muž schoval tu devítku pod bundu. V tu chvíli jsem na něj vběhl,“ doplnil Jiří.

Nakonec podle svých slov agresora přemohl, zbraň mu sebral a volal policii.

„Přijely tři auta, vyběhli z nich policajti a zpacifikovali ho. Ale ta zbraň co měl u sebe, nebyla všechno co měl. Našli u něj totiž ještě tři zásobníky ostrých nábojů, nůž a dalekohled. Když se ho zeptali, kam jde takto vyzbrojený, řekl jim, že do práce,“ kroutil nevěřícně hlavou Jiří.

Ve chvíli, kdy na něj muž mířil zbraní byl prý v šoku.

„Měl jsem strach, ale byl jsem na vojně, měl jsem nějaký výcvik, takže když pak zbraň schoval, věděl jsem, že mu ji musím vzít, věděl jsem, že by ji použil,“ pokračoval Jiří.

Schytal to od manželky

Za svůj odvážný čin to však přesto pořádně schytal, a to když se vrátil domů, do středních Čech, kde žije. Svěřil se se svým zážitkem manželce.

„Strašně mi vynadala, že jsem zachoval nezodpovědně, vždyť máme děti. Myslím ale, že byla ráda, že jsem v pořádku,“ usmál se Jiří.

Největším překvapením pro něj však bylo to, když policie na místě zjistila, že muž je držitelem zbrojního průkazu.

„Policisté mi pak řekli, že mi sdělí, jak případ pokračuje,“ uzavřel Jiří. Do Zlína se ale prý podle svých slov vždy rád vrátí.

„Jednak jsou tady pohodoví lidé a taky tady máte moc hezké holky,“ usmál se řidič kamionu.

Přepadení. Ilustrační foto.
Surově v Brodě zbili tyčí směnárnici a ukradli jí tři miliony. Teď čelí obvinění

Zlínská policie Deníku potvrdila, že se případem zabývá. Ten, kdo by očekával, že se muž nevyhne nejméně trestnímu stíhání, pletl by se. Podle mužů zákona šlo totiž „jen“ o přestupek. Naštěstí zbraň byla muži, který s ní neadekvátně nakládal, zatím zabavena.

Jen přestupek?

„Muž, který vytáhl zbraň na řidiče kamionu, je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Zbraň jsme zajistili pro potřeby přestupkového řízení. Po zjištění veškerých okolností zlínští policisté přestupek postoupí k projednání pracovníkům příslušného správního orgánu. Ve správním řízení mu potom hrozí několikatisícová pokuta,“ seznámila s prověřováním případu tisková mluvčí zlínské police Monika Kozumplíková.

Co se týká vyhrožování se zbraní, nejedná se v krajském městě o ojedinělý případ. Podobný řešili i strážníci zlínské městské policie (MP Zlín) na začátku letošního roku.

„Se zbraní si zašel do baru nedaleko nádraží ve Zlíně čtyřiačtyřicetiletý muž z Otrokovic. S tou pak mířil do obličeje 59letého barmana, poté zařízení opustil,“ připomněl za zlínské strážníky zástupce ředitele Pavel Janík.

Podle něj hlídka strážníků o chvíli později podezřelého zadržela, i když u toho byla nucena použít donucovací prostředek – hrozbu namířenou služební zbraní.

Ilustrační foto
Drama na zlínském sídlišti! Mladík díky své pohotovosti zachránil mamince život

Asi nejtragičtější případ v historii Zlínského kraje od roku 2010 se stal 24. února 2015. Do restaurace Družba v Uherském Brodě vstoupil v době oběda Zdeněk K. a chladnokrevně zastřelil sedm hostů a servírku. Vzápětí otočil zbraň proti sobě a zmáčkl spoušť. I on byl držitelem zbrojního průkazu.

K 30. 6. 2020 evidovali krajští policisté ve Zlínském kraji celkem16 843 držitelů zbrojního průkazu a 47 191 kusů zbraní.
Na konci loňského roku bylo v policejních evidencích zaznamenáno 31. 12. 2019 16 812 držitelů zbrojního průkazu a 46 665kusů zbraní. „V obou kategoriích je tedy znatelný mírný nárůst,“ potvrdil za krajskou policii tiskový mluvčí Petr Jaroš.