Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové se jednalo o čtyřiapadesá­tiletého muže z Tlumačova, což vzápětí také potvrdila jeho sestřenice, kterou přivolali na místo. Záchranáři se pokusili o resuscitaci, ale bezúspěšně.

„Po několika minutách lékař konstatoval smrt utonutím. Policisté ohledali místo činu, zajistili oblečení muže a pátrali po jeho totožnosti, jelikož u sebe neměl žádné doklady," informovala policejní mluvčí.

Na místě zasahovaly také jednotky profesionálních hasičů z Otrokovic a Zlína. Jako první člun na vodní hladinu spouštěli domácí.

„Voda v přírodní nádrži je podle starousedlíků nezvykle průhledná, ale v neprospěch hasičů začalo zapadat slunce. Přes operační středisko byli povoláni potápěči Policie České republiky.

Ti nakonec nebyli potřební, protože hasičům se podařilo muže zachytit a vytáhnout do člunu," sdělil k případu za krajské hasiče Roman Žemlička.

Podle zaměstnanců dvou hospod v areálu Štěrkoviště muž vypil před svým skokem do vody celkem devět piv, k tomu ještě jednoho panáka tvrdého alkoholu.

Dláždit si svou cestu ke smrti mimo jiné i požitím nadměrného množství alkoholu začal muž v hospodě U dvou hrochů na Štěrkovišti. Tam si dal čtyři půllitry, než odešel, vypil ještě jednoho panáka tvrdého alkoholu.

„Vypadal naprosto normálně, nejevil při svém odchodu známky opilosti. Zvedl se pak, rozhlédl se před hospodou a šel směrem k jiné. Pak jsme jej viděli jít zpátky a později jej už vytahovali," řekl Zlínskému deníku tamní host Jaroslav Mrhálek.

V jiné blízké hospodě si údajně dal dalších pět piv.

„Když tu seděl, přišel mi, že byl takový utahaný, snad umordovaný z vedra. Pil, pobrukoval si, připadal mi jako normální chlap," podotkl. Podle něj se každým rokem někdo ve Štěrkovišti utopí, jedno, zda je to muž, dítě, žena, opilí či střízliví.

„Bydlím tady 40 let a každý rok si tento rybník svou daň vybere. U utonulého muže si myslím, že neodhadl kapacitu svých sil. Lidé by neměli tak pít, pokud nejsou zvyklí. Je všeobecně známo, že alkohol roztahuje cévy. Jakmile se začnete pak věnovat náročnější činnosti, tedy třeba plavat, je o tragédii vystaráno. Ve vodě se ničeho nechytíte," dodal.

Nad dalším utonulým město vyjádřilo ústy své mluvčí Romany Stehlíkové lítost. „Lidé by měli být opatrní, a to i vzhledem k tomu, co se už letos stalo," připomněla tak stejnou událost z 13. června.

Tehdy ve Štěrkovišti utonul jednatřicetiletý cizinec, který se zdržoval ve Zlíně. Šel se společně s několika kamarády vykoupat.

Tragédii tenkrát zpovzdálí pozorovala i Petra Novotná ze Zlína. Jako řada dalších svědků se pohoršovala nad tím, jak dlouho tehdy policie nechala mrtvé tělo ve vodě, kde se navíc koupali dál lidé.

„Nelíbil se mi tehdy časový prostoj, než ho vytáhli. Zakrytý plachtou byl tak hodinu a půl. Navíc si lidé mysleli, že je to snad prý jen nějaké cvičení," vzpomněla žena.

Tehdy pochybila policistka, která byla shodou okolností v den, kdy se odehrála druhá tragédie, potrestána.

„Její pochybení spočívá v tom, že nevymezila dostatečný prostor kolem těla mrtvého muže, aby zabránila vstupu dalších osob," připomněla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. V případě čtvrtečního úmrtí se podle ní již podobná situace neopakovala.

„Policisté, kteří přijeli na místo, označili místo páskami a vykázali návštěvníky koupaliště z vody," uvedla.

Letos již ve Zlínském kraji utonulo pět lidí.

Mimo dva případy z Otrokovic ještě v červenci utonul třiačtyřicetiletý muž z Valašskomezi­říčska v jezeře u Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku, patnáctiletá dívka ve vodní nádrži Bystřička na Vsetínsku a jednadvacetiletý mladík ve vodní nádrži Balaton u Nového Hrozenkova na Vsetínsku.