„Vždy, když mi zazvoní telefon a ozve se mi v něm někdo cizí, tak jej zavěsím. Tentokrát se ale na druhé straně aparátu ozvalo „Mám vašeho syna, měl nehodu“. Bylo to strašné a když vám někdo řekne něco takového, tak pochopitelně nezavěsíte. To by snad neudělal nikdo,“ hlas třiasedmdesátileté Hany ze Zlína se zadrhne a v očích se jí zalesknou slzy.

„Ještě dnes mám z toho noční můry a nemůžu na to zapomenout,“ svěřila se tiše.

Strašný šok

„Zavolal mi nějaký chlap, sice se představil, ale takovým způsobem, že mu nebylo rozumět. Měl chraplavý, starý, nekultivovaný hlas. Oznámil mi, že má u sebe mého syna, řekl mi, že měl nehodu. Hrozně jsem se vyděsila, v ten moment jsem doslova myslela, že mám infarkt. Ptala jsem se ho, jaká je se synem situace a v jakém je stavu, jestli je to vážné. Doslova jsem šílela. On mi řekl, ať se „ukludním“, že žije,“ vzpomínala paní Hana.

Zmínila, že má dva syny a že si původně myslela, že jde o jejího mladšího syna, který do práce jezdí autem.

„Pak jsem se zeptala, o kterého syna jde a ať mi ho dá k telefonu nebo řekne jeho jméno. Chvíli bylo ticho a pak zaklapl telefon.

Bylo mi zle, ale byla u mne přítelkyně mladšího syna a ta mu ihned volala. Byl v pořádku. Společně jsme pak zatelefonovaly i staršímu synovi, který byl také v pořádku,“ přiblížila dramatické chvíle paní Hana.

Její příběh měl přesto dobrý konec. Ovšem mnoho dalších podvedených seniorů takové štěstí nemusí mít, i když ve Zlíně většinou dopadly podobné podvody jen pokusem o ně.

„Zlínští policisté řešili několik případů podvodů seniorů za letošní rok. Naštěstí se v naprosté většině případů jednalo jen o jejich pokusy.

Chtějí vymámit peníze

Neznámý volající sdělil seniorovi či seniorce, že jejich syn/dcera měla autonehodu, leží v nemocnici a potřebuje peníze na uhrazení vzniklé škody. Žádný z oslovených seniorů však peníze neposlal,“ seznámila tisková mluvčí zlínské police Monika Kozumplíková.

„Chtěli bychom apelovat na seniory, aby nikdy neposílali peníze lidem, které neznají a vždycky si informace, které se k nim dostanou, ověřili, nejlépe u rodinných příslušníků,“ vyzvala mluvčí policie.

Se stejnými varovnými slovy se připojil i zástupce ředitele zlínské městské policie MP Zlín Pavel Janík.

„Není to úplně nový fenomén – telefonické kontaktování, kdy se volající představí jako pracovník banky, policista nebo kamarád či známý příbuzného. Upozorňujeme, že nikdy nevíte, kdo se na druhé straně aparátu nachází a důrazně nedoporučujeme sdělovat neznámým osobám citlivé údaje. Například banka nikdy nebude chtít, aby člověk přes telefon sděloval detailní údaje ke svému bankovnímu účtu, přihlašovací jméno a heslo nebo identifikační údaje platebních karet. Tyto informace nesdělujte nikdy a nikomu!“ varuje Pavel Janík.

Pozor na "hodné" kamarády

Připomněl, že se volající může představit jako kamarád či známý jiného příbuzného, který se údajně náhle ocitl v tísni, potřebuje peníze, ale nemá se pro ně, jak dostavit. A „naštěstí" má ale „hodného" kamaráda, kterého posílá, a ten mu je pak přinese. A právě podobný případ se stal i paní Haně. I tento telefonát však již prověřují zlínští kriminalisté.

„V případě prokázání viny a odsouzení podvodníkovi za spáchání trestného činu podvod trest odnětí svobody na různě dlouhou dobu podle toho, jak velkou škodu způsobí a jakým způsobem trestný čin spáchá,“ zmínila Monika Kozumplíková za zlínskou policii.

Vybírání peněz "na postižené"

Na nástrahy podvodníků by si však měli dávat pozor nejen senioři. Do Zlína se podle Pavla Janíka v předvánočním období vrátili cizinci, kteří vybírají u supermarketů peníze na neexistující sbírku.

 „Neštítí se využít k vlastnímu obohacení soucit cizích lidí. Jde klasicky o případ cizinců, kteří se vydávají za hluchoněmé a údajně vybírají peníze na mezinárodní centrum pro postižené.

Jsou to podvodníci, nedávejte jim ani korunu, protože skončí pouze u jejich vlastního obohacení,“ upozorňuje všechny Pavel Janík.

Městská policie Zlín cílí v rámci programů prevence kriminality také na seniory, kteří bezesporu patří mezi ohrožené skupiny obyvatel. V době před pandemií koronaviru jsme každoročně otevírali Senior akademii, kterou prošli za dobu její existence stovky posluchačů. Nyní jsme byli nuceni přesunout také velkou část těchto aktivit do virtuálního prostředí, kde jsou informace dostupné nepřetržitě a dálkovým způsobem na webu Prevence - Městská policie Zlín (mpzlin.cz) a pro seniory je určená sekce Senioři - Městská policie Zlín (mpzlin.cz).