V tomto roce už řešili kriminalisté na Zlínsku 1733 trestných činů. Podle vedoucího kriminální služby a vyšetřování Josefa Nováka je tento počet takřka shodný s loňským číslem. „Bohužel nám však narostl počet vloupání a krádeží, a to o desítky případů. Letos jsme už měli nahlášeno téměř 250 událostí,“ sdělil kriminalista.

Dodal, že zlínská policie se proto rozhodla udělat určitá opatření. „Přibývá krádeží v supermarketech i ve vozech MHD. Mohu jen prozradit, že půjde o akce, do kterých budou zapojeni jak uniformovaní, tak i neuniformovaní policisté,“ nastínil Novák.

Zloději začínají pro své zločiny zakládat gangy. Letos už se policistům podařilo dopadnout dvě skupiny, které mají na svědomí desítky krádeží na Zlínsku. „V polovině května se nám podařilo chytit dva pachatele, kteří za jednu noc vykradli čtyři obchody. Při vyšetřování jsme zjistili, že patří do skupiny deseti lidí ve věku od patnácti do pětadvaceti let,“ uvedl Novák.

Pachatelé měli na svědomí dvaadvacet případů vloupání a krádeží. „Zajímali se hlavně o potraviny, alkohol, cigarety a naftu. Stačili napáchat škodu za půl milionu korun,“ vyjmenoval kriminalista. Dodal, že skupince velel nejstarší z mužů, další tři ještě neměli osmnáct let.

Takřka za měsíc dopadli kriminalisté další podobný gang. „Uplynulý pátek se nám podařilo zadržet další skupinu zlodějů. Ti mají na svědomí škodu přesahující milion korun,“ prozradil dále šéf kriminalistů. Dodal však, že s ohledem na vyšetřování nebude sdělovat další informace.

Všem lapkům teď hrozí minimálně tříletý pobyt za mřížemi.

Zatímco loni šetřili kriminalisté sedmapadesát násilných trestných činů, letos už se jejich počet přehoupl přes šedesát. „Musíme však říct, že letos zatím nedošlo k žádné vraždě, pouze ke dvěma pokusům o ni,“ zhodnotil opět Novák. Prvním pokusem o vraždu byla lednová potyčka v Brumově­Bylnici, kde opilý jednapadesátiletý napadl sekyrou přítele své dcery. Jen díky tomu, že muž uhnul včas hlavou, jej smrtelně nezranil. Muž si měl podle soudu odpykat ve vězení deset let. Minulý měsíc tam však spáchal sebevraždu.

Příští týden čeká soud i třiapadesáti­letého muže z Napajedel. Ten zase v březnu bodl nožem do břicha svého devatenáctiletého syna. I jemu hrozí minimálně deset let za mřížemi.

Loni byly na území Zlínska spáchány za prvních šest měsíců už tři vraždy a jeden pokus o ni.