„Když jsem došla ráno do práce, po celé ulici se válely kusy plechů a nárazníků. Bylo mi to divné, tak jsem se pro jistotu šla podívat na své auto. A doslova jsem se zhrozila,“ popisuje paní Dagmar Pelikánová ze Zlína nepříjemnou událost, která se jí stala na začátku ledna. Její tři měsíce starý vůz byl nabouraný. A ne málo.

„Měl promáčknuté dveře, utržené boční zrcátko, šrouby od kola. No prostě celý bok byl poškozený,“ zahořekovala žena.

Samozřejmě že pachatel nikde nebyl, nenechal ani lístek za stěračem. Obrátila se proto na policii. Byla úspěšná. Stačilo totiž jít po kusech, které z auta viníka po nárazu odlétávaly, a ty ji zavedly až k němu. Bydlel totiž jenom kousek od místa nehody.

„Přišel se mi pak omluvit. Nicméně nové auto bylo nabourané. Škoda byla nakonec šedesát tisíc korun,“ poznamenal paní Dagmar.

Zmizel beze stopy

Ve druhém případě však žádné stopy po nezodpovědném řidiči nezůstaly. Pan Jirka parkoval 2. února navečer u zlínských lázní. Když se se svým synem vrátil zpět, nestačil se divit. Jeho bílý Renault Megane měl poškozené boční dveře.

„A to tak, že byla zničená i bezpečnostní pružina uvnitř, takže se musely celé vyměnit. Samozřejmě že pachatel nenechal žádný vzkaz ani vizitku s telefonem. Nikdo v okolí nebyl, takže ani nevím, jestli třeba někdo něco neviděl,“ postěžoval si zase pan Jiří. Sama policie přiznává, že těchto případů, při nichž viník z místa odjede, je skutečně hodně. „Ročně jde o desítky událostí,“ potvrdil za zlínskou policii její mluvčí Petr Jaroš. Ve Zlínském kraji jde tak o stovky případů ročně.

Pátrání po hříšnících je komplikované

Zároveň také přiznává i to, že vypátrat takového viníka je pro policii doslova oříšek. „A to zejména v případech, kdy je poškození nahlášeno až po několika hodinách či dnech a tehdy, pokud se nehoda odehrála beze svědků,“ poznamenal dále mluvčí.

Mnohdy skutečně strážcům zákona mohou pomoci kamerové záznamy, ale i stopa po barvě laku, která jim může napovědět, jakou měl vůz viníka barvu.

„Podle stop, které naleznou, dokážou určit, jaké poškození je na vozidle viníka, popřípadě i barvu vozidla. Zjištěné informace dále přes operační středisko sdílejí ostatním hlídkám. Například i informace o tom, že pátráme po červeném vozidle, jež má rozbité pravé přední světlo, může hodně pomoci,“ vysvětlil Jaroš.

Pokud se podaří takové podezřelé auto najít, přichází fáze testování. „Porovnávají se zbytky laku, i to, zda případné oděrky odpovídají dané nehodě, a další,“ doplnil mluvčí policie. Jenomže ani když hlídky auto najdou, ještě neznamená, že se jim podaří najít i toho, kdo v době havárie skutečně za volantem seděl a zda vůbec od nehody ujel úmyslně. Navíc stále totiž platí status osoby blízké.

Mohou přijít i o řidičák

Pokud jsou však důkazy neprůstřelné, pak mimo pokuty, která může být až pět tisíc korun, může takový hříšník přijít i o řidičák. „A to v případě, že tento přestupek spáchal v období dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců dvakrát a vícekrát,“ vysvětlil ještě Petr Jaroš. A samozřejmě že každý takový řidič přijde ještě automaticky i o sedm bodů.