Lest odstartovaly telefonáty, v nichž podvodníci, kteří se vydávali za pracovníky banky, muži tvrdili, že se stal terčem podvodníka, který si jeho jménem založil bankovní účet.

„Další muž mu tvrdil, že někdo nahlížel do jeho bankovní identity a proto může být jeho skutečný bankovní účet zneužit pro bankovní transakce. Přesvědčili ho, že je nutné vybrat veškeré finanční prostředky, což bylo téměř tři sta tisíc korun, a převést je na nově založený účet u ČNB. Za tímto účelem muž odjel ze Zlína do Olomouce, kde se měl nacházet ten správný bankomat pro vklad peněz,“ popsala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Během cesty byl muž neustále ve spojení s údajným pracovníkem banky, který mu dával instrukce. Věrohodnost podvodníka měl ještě posílit jeho kumpán, který jako údajný policista volal oběti, aby jí vše potvrdil.

„Řekl muži, že má peníze skutečně vložit na rezervní účet. V Olomouci pak obdržel několik kódů a postupně vkládal peníze do automatu na bitcoiny,“ uvedla mluvčí.

Po prvním vkladu uviděl muž na bitcoinmatu upozornění od policie o možném podvodu, kdy je nutné volat na číslo 158. „Přesto se nechal přesvědčit svým rádcem, že má ve vkladech pokračovat. Muž tím přišel o 179 tisíc korun,“ sdělila Kozumplíková s tím, že muž si po cestě zpět do Zlína uvědomil, že se stal obětí podvodu a šel svůj případ oznámit policii.

„Podvodníkovi nebo skupině podvodníků hrozí za trestný čin podvodu až pětiletý trest odnětí svobody,“ dodala mluvčí Kozumplíková.