8.38 Obžalovaného před chvílí přivedli v poutech do soudní síně.

8.42 Státní zástupce Roman Kafka začal číst obžalobu.

8.44 Obžaloba státního zástupce - událost z 23. prosince 2008 - V obývacím pokoji Novotný fyzicky napadnul svého bratra, který ležel na pohovce. Přiložil mu polštář na obličej a udusil ho. To viděla jeho švagrová, která začala křičet, že to nahlásí policii. V úmyslu ji usmrtit ji přiložil kolem krku provaz a uškrtil ji. Tělo švagrové vysvlékl, oblečení spálil v kotli a hodil ji do septiku.

8.48 Obžalovaný za chvíli předstoupí k výpovědi.

8.49 K dvojnásobné vraždě došlo 23. prosince 2008 zhruba v pět hodin odpoledne.

8.51 Obžalovaný Vlastimil Novotný předstupuje před soudce, aby vypovídal. „Hrozně mě to mrzí. Byl to zkrat," prohlásil Novotný a rozplakal se. Více však případu odmítl vypovídat. Soudce proto čte jeho výpověď z přípravného řízení.

8.58 Výpověd - „Ten den mi volal brácha telefonem, jestli jsem doma, že mi přijdou popřát k narozeninám. Bydlím s nimi v domě. Bratr s manželkou obývají dolní patro, já horní. Jsem tam u nich v nájmu. Začali jsme pít vodku. Pustil jsem staré filmy. Dívali jsme se na Vinnetua. Když přšli ke mně, už byli podnapilí. Dohromady jsme vypili asi tři litry vodky. Pak jsem se začali hádat. Bylo to o politice i o domu. Začal mi vyhrožovat, že mě vyhodí. Do toho se přidala švagrová. Brácha se naštval a šel si lehnout. Chodil jsem chvíli po baráku.

Jak jsem ho tam viděl, najednou ve mě něco přeskočilo, vytáhl jsem polštář z pod jeho hlavy a dal mu je na ústa. Nebránil se, jen trochu hýbal rukala. Chvilku chrápal, pak přestal a nehýbal se. Myslel jsem si, že omdlel. Najednou se objevila švagrová a začala křičet, že jsem vrah a že zavolá policii. Chytil jsem ji pod krkem, pak jsem ji přidržel, natáhl se po provázku, který ležel na stole a omotal jí ho kolem krku. Pak jsem bráchu odtáhl hned za vstupní dveře, musel se při tom klepnout hlavou o schodek. Šel jsem k sobě. Tam jsem si uvědomil, že tam je švagrová.

Přišel jsem k ní, ale už nedýchala. Nevím, proč jsem ji vysvékl. Ale odtáhl jsem ji ven na zahradu. Po chvíli jsem si uvědomil, že ji tam nemůžu nechat ležet. Tak mě napadlo, že ji strčím do septiku. Odtáhl jsem skruž a hodil ji tam. Pak jsem šel přiložit do kotle, hodil jsem tam i ty její šaty. Ráno jsem se vzbudil a vzpomněl si, co se stalo. Chtěl jsem volat policii, ale neudělal jsem to.“

„Až za dva dny jsem přivolal hasiče s tím, že mi neotvírají. Dělali mi celou dobu peklo. Celé roky. Hrozně pili a žili ve špíně,“ vypověděl Novotný. Krev, která zůstala na schodech, po nichž vlekl bratra, utřel ponožkou a další den uklidil celý dům.

Co se v Napajedlích událo - Den před Štědrým dnem zabil Vlastimil Novotný svého dvaapadesátiletého bratra a jeho o rok mladší manželku. Obžalovanému hrozí i výjimečný trest. Oba manželé už byli dva dny mrtví, když se na policii obrátil jejich vrah. Tvrdil, že když hasiči otevřeli dům, nalezl v tratolišti krve svého bratra mrtvého. Uvedl dále, že v domku bydlí společně s bratrem a jeho ženou a tu nemůže nalézt. Kriminalisté ještě ten večer zahájili pátrání po švagrové, které pokračovalo i na druhý vánoční svátek. Policisté ji nakonec nalezli uškrcenou v septiku. Během šetření, které trvalo necelých čtyřiadvacet hodin, se bratr zavražděného k činu sám přiznal. Důvodem měla být potyčka, která navazovala na jeho oslavu narozenin a požití většího množství alkoholu. V pondělí 23. března 2009 obžalovaný Vlastimil Novotný předstoupil před soud.

9.12 Soudce se obžalovaného ptá, proč zaútočil na švagrovou? „Byl jsem úplně mimo. Zkoušel jsem, jestli brácha žije a v tom ona přišla a začala křičet. Nevím, proč jsem na ní zaútočil,“ odpověděl Novotný na dotaz soudce. Podle obžalovaného měl on sám v minulosti problémy s alkoholem. „Asi jsem toho ten den musel vypít moc, jinak bych to neudělal. Další den jsem nevěděl, co se stalo. Všude bylo uklizené. Začalo mi to docházet až za den a půl, že to nebyl sen. Proto jsem volal hasiče. Měl jsem strach se tam jít podívat,“ tvrdí Novotný.

9.19 Na Štědrý den pak Novotný napsal SMS dětem zavražděných manželů, v níž jim popřál krásné Vánoce.

9.23 Soudce předvolal prvního svědka.

9.27 Vypovídá dcera zavražděných Marta Persediová. „Obžalovaný mi volal den před Štědrým dnem a sháněl se po bratrovi. Prý se na ně nemůže dobouchat. Já mu řekla, že u mě nejsou. Na to mi odpověděl, že volal hasiče. Asi za půl hodiny volal znovu, že to vypadá zle, ať přijedu. Přijela jsem tam a už tam byla policie a záchranka. Obžalovaný byl trochu nervózní, ale nepoznala bych na něm, že to udělal,“ vypověděla dcera zavražděných manželů. Podle jejich slov se s rodiči moc nestýkala právě kvůli jejich častému pití. „Když jsme hledali mamku, strýc říkal, klidně ať je zmlácená, ale hlavně, ať je živá,“ dodala ještě svědkyně.

9.29 Novotný rovněž u soudu přiznal, že měl v miulosti intimní poměr se zavražděnou.

9.30 Před soud rovněž předstoupila druhá z dcer obou zavražděných manželů, Jitka Valentíková. „Rodiče jsem naposledy viděla v dubnu loňského roku. Moc jsme se nestýkali. Nevycházeli jsme moc spolu. Dost pili a doma měli dost velký nepořádek,“ popsala rodinné vztahy žena. „Den po Štědrém dnu volal strýc sestře, jestli nevím, co se talo s rodičema. Pak jsme tam jeli. Působil nervózně a naznačoval, že asi něco udělal,“ vypověděla Valentíková. Strýc jí prý ještě na Štědrý den odpoledne posílal SMS s přáním krásných Vánoc.

9.40 Soudce Radomír Koudela čte výpovědi dalších svědků. Ti shodně popisují, že oba manželé dost často a hodně pili. Podle některých svědků někdy mezi oběma manžely docházelo k potyčkám.

9.46 K výpovědi byl předvolán i soudní znalec Jan Krajsa. Ten měl na starost pitvu zavražděného muže. Znalec potvrdil, že muž byl udušený.

9.57 Pitva u ženy prokázala, že byla usmrcena rdoušením rukama i škrcením. Provaz měla několikrát omotaný zaživa kolem krku.

10.13 Znalec rovněž potvrdil, že žena byla před smrtí bita. Na to reagoval Novotný slovy: „Možná jsem ji jednou nebo dvakrát pleštil. Ale víc nic si nepamatuji,“ hájil se dále obžalovaný.

10.18 Pětiminutová přestávka.

10.48 Před soud byl předvolán další znalec, psychiatr Jiří Pokora. Psychiatři u Novotného nenašli žádnou psychickou poruchu. Podle něj to, že si obžalovaný ze dne moc nepamatuje, je zapříčeněno jak alkoholem, tak i takzvaným vytěsněním.

10.54 „Spáchal to v afektu zlosti. Měl s nimi konflikty delší dobu. Styděl se za to, v čem žili i to, že pili. Situace trvala delší roky a zlost se v něm kumulovala,“ vysvětlil Pokora. Podle něj je však možnost resocializace u obžalovaného poměrně vysoká.

10.56 V soudní síni právě pouští dvd z ohledání místa činu. Na něm je Novotný v domku, kde k činu došlo a má ukázat, jak vraždu provedl.

11.00Obžalovaný záznam nesleduje. Sedí se sklopenou hlavou.

11.02 Záznam z dvd - právě vešli do obýváku, kde Novotný policistům ukazuje, kde kdo seděl i co pili. Právě přešli do místnosti, kde spal bratr obžalovaného a Novotný ukazuje, jak ho udusil i jak pak zabil svou švagrovou.

11.07 Záznam sledují i obě dcery zavražděných manželů.

11.12 Záznam z dvd - Všichni se přesunuli na zahradu. Na ní je i septik, kde policisté našli mrtvou ženu. Obžalovaný se celou dobu na záznam nedíval, ani se k němu nechtěl vyjádřit.

11.15 Soud právě dokončil dokazováníi a čtou se závěrečné řeči.

11.28 Státní zástupce Roman Kafka navrhl, aby soud Novotného potrestal vězením v délce kolem patnácti let. „Žil roky ve stresu, který měl ale řešit jiným způsobem,“ konstatoval Kafka.

11.37 I obhájce obžalovaného navrhl, aby soud zvolil trest v základní trestní sazbě, tedy do patnácti let. „Lituje všeho a pomáhal při objasnění celého činu. Tyto okolnosti by měly soud přimět k tomu, aby soud nevolil trest výjimečný,“ sdělil advokát.

11.38 „Chtěl bych se omluvit rodině a opravdu jsem nic takového neměl v úmyslu,“ poslední slova Vlastimila Novotného před rozsudkem.

Ve 12.45 by měl padnout rozsudek.

12.55 Vlastimil Novotný byl za dvojnásobnou vraždu právě před malou chvílí odsouzen na 15 let. Novotný ale nepůjde do nejpřísnějšího typu vězení se zvýšenou opatrností, a to vzhledem k tomu, že jeho resocializace je vysoká. Novotný si tak svůj trest odsedí ve vězení s ostrahou. Všechny strany si vzaly lhůtu na rozmyšlenou, rozsudek není pravomocný.