A to nejenom české, ale i zahraniční. Zřejmě se totiž ukrývají v cizině. Tam je zřejmě i Vratislav Pospíšil ze Uherského Hradiště. Je totiž zapletený do vraždy.

P. Torma

Šestačtyřicetiletého zlínského podnikatele Pavla Tormu krajský soud již před třemi lety poslal na šest a půl roku do vězení. Muž totiž podle rozsudku obalamutil dvanáct lidí.

Vybral od nich vysoké zálohy v celkové výši šest milionů korun oproti slibu, že jim doveze luxusní auta z USA. Vozy ale nikdo z nich neviděl. Torma ani nepočkal na rozsudek a utekl. Státní zastupitelství jej navíc minulý měsíc obžalovalo z dalších podvodů.

Už v době, kdy stál před soudem, páchal podobný trestný čin. Teď je muž i se všemi penězi podle dostupných informací v USA. Jeho jméno i fotku má ale policie snad v každém státu.

„Na pana Tormu je totiž vydaný mezinárodní zatýkací rozkaz,“ informovala mluvčí krajského soudu Marie Sedláčková.

F. Murka

Padesátiletý František Murka ze Zlína si má zase odpykávat osmiletý trest za vážnější trestný čin. Podle soudu totiž před třemi lety společně s dalšími dvěma muži zosnoval loupežné přepadení podnikatele z Kostelan na Kroměřížsku.

Muže nejprve zbili, pak jej svázali a odvezli na polní cestu do Křenovic. Vyhrožovali mu, že pokud jim do tří dnů nedá deset milionů korun, zabijí ho. Dvakrát mu ještě volali na mobil a zopakovali své výhružky. Jakmile se však dozvěděli, že muž již vše oznámil policii, už se neozvali.

Ale ani Murka do vězení nenastoupil. I on se pravděpodobně ukrývá mimo Českou republiku. Soud totiž na něj vydal evropský zatykač.

M. Merian

Zlínský podnikatel Martin Merina patří k dalším odsouzeným podvodníkům. Za dva roky se mu totiž podařilo nakoupit dvacet luxusních aut, jako BMW, Mercedes Benz, Subaru Legacy, Mitsubishi Lancer a další.

Vozy si vzal na leasingy, které neplatil. Celková hodnota vozů dosahovala takřka dvaceti milionů korun. Za to si měl odsedět osm let ve vězení. Zatím do něj ale nenastoupil. Soud už na něj vydal příkaz k dodání do výkonu trestu, která má policie v celé České republice.

V. Posípšil

Čtveřici Deníkem vybraných uprchlíků uzavírá Vratislav Pospíšil z Uherského Hradiště. Muž už jednou stál před soudem za to, že měl zorganizovat loupež dvaaosmdesátiletého seniora z Mistřic na Uherskohradišťsku. Podle obžaloby to spáchali další dva komplicové Pospíšila. Nakonec však byl muž nalezen zavražděný.

Soud už Pospíšila jednou poslal na devět let za mříže za loupež a dvojici mužům dal výjimečné tresty za vraždu. Jenomže Vrchní soud v Olomouci rozsudek před několika měsíci zrušil.

Podle něj totiž zlínský senát udělal chybu. Jeden z mužů je totiž maďarské národnosti a neovládá češtinu. U soudu ale neměl tlumočníka, což jde podle vrchního soudu chyba. Zlínský senát tak bude znovu případ projednávat. Jenomže zřejmě bez Pospíšila. Ten totiž mezitím utekl za hranice.

Čtveřici mužů jsou nyní na stopě policisté, a to dokonce i elitní tým takzvaných lovců lebek. Jsou to policisté v civilu a jejich počty jsou tajné.

„Cíleně pátrají po vytipované osobě či osobách, tipují, kde by se mohly pohybovat či pobývat. Na úrovni Policejního prezidia významně spolupracují se zahraničím.

Bližší informace o způsobech a využívání technických prostředků z operativně taktických důvodů nelze veřejnosti sdělovat,“ přiblížila část práce vrchní komisařka Policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Pokud by tito muži byli od počátku ve vazbě, zřejmě by se svému trestu nevyhnuli. Jenomže ne vždy má soudce důvod k tomu, aby je nechal zavřít.

„Do vazby se obviněný bere tehdy, pokud u obviněného hrozí, že by se například vyhýbal trestnímu stíhání nebo nemá-li stálé bydliště. Nebo je u něj možnost, že se pokusí ovlivnit svědky a nebo pokud hrozí, že by obviněný dál páchal trestnou činnost,“ vyjmenoval státní zástupce Roman Kafka.

Vazbu je podle něj možné nahradit i jiným opatřením.

„Například zárukou důvěryhodné osoby, písemným slibem obviněného, dohledem probačního úředníka či peněžitou zárukou,“ přiblížil Kafka.

Všichni uprchlíci si navíc sami přitěžují. Tím, že se vyhýbají vězení, se sami dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a v konečném závěru tak mohou strávit za mřížemi ještě o tři roky navíc.