Na ni koncem listopadu zcela náhodou narazili hasiči, které přivolali lidé v domnění, že v objektu hoří. Kouř, o kterém si ale svědci mysleli, že pochází z požáru ale vydávaly výbojky a zářivky, které zahřívaly na dvanáct set rostlin.

Podle dostupných informací si pachatelé jednu z největších pěstíren ve Zlínském kraji zřídili v budově, kterou měli pronajatou od jeho majitele. Tam ve dvou místnostech o velikosti deset krát dvacet metrů pěstovali v květináčích rostliny asi metr a půl vysoké hydroponním způsobem.

„Prozatím k případu nemůžeme sdělit další informace. Vyšetřování stále probíhá,“ vysvětlila ve čtvrtek 14. ledna zlínská krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Kriminalisté museli po objevení pěstírny všechny rostlinky sklidit a usušit. Před nedávnem putovali do Brna na rozbor. Tam se bude rovněž zjišťovat, kolik gramů marihuany mohli pachatelé prodat a kolik si jejím prodejem tedy mohli i vydělat. Podle odhadů policistů by se investice, kterou pěstitelé věnovali do nákupů potřebného zařízení, vrátila již po prvním prodeji marihuany.

Všechny výbojky, tlumivky, spínače, filtry, a také zavlažování stálo pachatele kolem milionu korun. Veškerou elektrickou energii, která byla potřebná na umělé osvětlení, rovněž odebírali nelegálně.

Pěstitelům hrozí až šestiletý pobyt za mřížemi. Mimo to budou muset zaplatit i energetické společnosti vzniklou škodu.