Oběma známým zlínským podnikatelům vyměřil stejný trest. Ostatních šest obžalovaných, kteří v případě figurovali, si vyslechlo podmínečné tresty od dvou do pěti let. Jen jeden z nich, Jozef Kajaba, byl zproštěn obžaloby. Všem původně hrozilo desetileté vězení.

Mezi obžalovanými byla i firma Vltava Holding. Ta dostala pětimilionovou pokutu, původně však hrozilo i její zrušení.

Páteční rozsudek je pravomocný jen zčásti. Obžalovaní Jiří Uhřík i Jiří Uhřík mladší se vzdali práva na odvolání a své tresty přijali, ostatní (Ladislav Zupka, Miroslav Drda, Radek Rajnoha a Marián Čiliak) si ponechali lhůty pro vyjádření. Advokát vystupující za společnost Vltava Holding podal na místě odvolání.

„Jsem v zásadě spokojen. Konečné posouzení ale udělám, až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku,“ vyjádřil se žalobce Petr Matoušek.

Podle zdůvodnění rozsudku soudkyně Ivety Šperlichové obžalovaní Jan a Ladislav Lebánkovi společně se svědkem Romanem Šulyokem měli titulní roli v celém případu. „Organizovali trestnou činnost a měli z toho jako jediní prospěch,“ doplnila soudkyně.

Ilustrační foto
„Mafián“ chtěl po soudci 30 tisíc. Zatím neuspěl

Podle ní neměl soud pochyby o tom, že jim při tomto nelegálním obchodu pomáhali další obžalovaní.

„Všichni pracovali v tabákovém průmyslu, byli seznámeni s tím, jak to vypadá v legální továrně na cigarety. Bez pracovních smluv asi legální výroba neprobíhá. Museli si na místě vypínat mobil, aby nikdo nevěděl, kde jsou. Každému laikovi muselo být jasné, že jde o nelegální výrobu cigaret,“ vysvětlila mimo jiné ve zdůvodnění soudkyně.

Oba hlavní aktéři, bratři Lebánkovi, po celou dobu trestního řízení vinu odmítali, tvrdili, že výrobní linku do jejich haly v Lužkovicích na Zlínsku dal Roman Šulyok, kterému halu pronajali, bez jejich vědomí.

„Soud má dostatek důkazů, které prokázaly, že to bylo se souhlasem a vědomím obžalovaných,“ komentovala věc předsedkyně senátu.

Zátah na tuto nelegální výrobnu cigaret ve výrobní hale v Lužkovicích provedli celníci a kriminalisté na konci srpna 2012. Při něm byly zabaveny  čtyři tuny nelegálně opatřeného tabáku a 900 kilogramů cigaretového odpadu.

Podle kriminalistů nalezené padělky cigaret byly velmi zdařilé, od května do srpna 2012 jich skupina měla vyrobit téměř milion a půl kusů. Gang svou činností způsobila škodu deset milionů korun na spotřební dani a téměř pětimilionovou škodu za zneužití značky výrobce cigaret Philip Morris.

Mladí hasiči z Drnovic, zachraňovali holčičku z uzamčeného vozidla ještě než na místo přijeli volaní zlínští strážníci.
Hasiči pomáhali ve Zlíně vyprostit holčičku z uzamčeného auta