Je odvezen záchranáři do nemocnice, kde pak zůstává několik dní. Sádru musí následně nosit do března. Do dubna se se zraněním léčí.

NEBEZPEČNÉ LYŽOVÁNÍ

Případy, kdy řidič vozidla, způsobí nehodu, která má za následky zranění účastníků, soudy běžně řeší. Ale případy, kdy před soudem stane lyžař, který způsobil nehodu se zraněním na lyžařském svahu, až tak obvyklé nejsou.

Zlínský krajský soud se v úterý zabýval v odvolacím řízení právě takovým případem z ledna 2017.

Jednapadesátiletý Jiří P. byl uznán vinným z přečinu těžké ublížení na zdraví a byl mu vyměřen pětiměsíční trest s podmínečným odkladem na zkušební dobu dvanácti měsíců.

K tomu má povinnost uhradit zdravotní pojišťovně náklady ve výši 46 tisíc a matce poškozeného částku ve výši přesahující 42 tisíc korun.

Malému lyžaři pak musí dle verdiktu – k rukám jeho matky – složit za nemajetkovou újmu částku přes 135 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný. Pokud bude Jiří P. chtít, má možnost se dovolat k Nejvyššímu soudu.

Obžalovaný u odvolacího řízení ve Zlíně nebyl. Zastupovala jej jeho obhájkyně, která se však odmítla ke kauze vyjádřit.

„Klient mi nedal povolení komunikovat s médii,“ uvedla.

Podle ní její klient na svahu v osudný okamžik musel čelit pravděpodobné srážce s jiným lyžařem, který se prohnal kolem něj. Proto pak nemohl ovládat svůj směr jízdy.

„Rozhodně se však nechoval nezodpovědně a riskantně a proti pravidlům lyžařské asociace, jak uvedl soud prvního stupně,“ zdůraznila ve své řeči obhájkyně.

Podle úterního verdiktu krajského soudu ve Zlíně soud neprokázal, že se obžalovaný choval tak, jak uvedl prvoinstanční Okresní soud v Uherském Hradišti.

Trest nakonec snížil z původního odnětí svobody v trvání 9 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání 18 měsíců na 5 měsíců s podmínkou na rok.

„Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku, pak jej posoudíme,“ komentoval rozsudek státní zástupce Ctirad Hubáček.

Deník po vynesení pravomocného rozsudku oslovil instruktorku malých lyžařů, která byla i svědkyní v kauze.

„Bylo to velmi nepříjemná situace. Museli jsme jít k výslechu na policii. Už se to táhlo dlouho. Bylo to velmi stresující. Jsem ráda, že padl pravomocný rozsudek,“ uvedla Martina J.

„Areál patří k těm menším a pokud je zde hodně lidí, je pohyb na svahu náročný.

I když jsou zde tabule upozorňující na to, jak se mají lidé chovat, někteří je ani nečtou. V každém případě se ale musí chovat tak, aby neohrozili sebe a ani druhé,“ uvedl správce lyžařského areálu Osvětimany Miroslav Červenka.

Lyžaři mají povinnost dodržovat takzvaný bílý kodex. Ten dle mezinárodní lyžařské federace (FIS, z franc. Fédération Internationale de Ski)  stanovuje desatero bezpečného chování na lyžařském svahu. Lyžaři se s ním mohou seznámit v každém ski areálu.