Právě tam zamířily jejich kroky při preventivní akci, při které chtěli varovat zejména staré lidi k obezřetnosti před podvodníky a zloději. Není snad dne, kdy se na kriminalisty obrátí nešťastný důchodce, kterého někdo obral o jeho životní úspory.

Bohužel o nemalou částku přišla nedávno i jedna stará paní ze Zlína. Shodou okolností i ona bydlela ve čtvrti Podvesná. Během dne jí zavolal muž, který se jí představil jako její vnuk. Svou údajnou babičku prosil, že potřebuje dvacet tisíc na opravu auta a že místo sebe pošle sekretářku. Tak se také stalo. Paní dala cizí ženě dvacet tisíc korun. Muž ale po chvíli volal znovu a opět paní prosil ještě o dalších dvacet tisíc. Podvodník tak tedy nakonec ženu obral o čtyřicet tisíc.

Tento případ, ale i mnohé jiné dávali policisté obyvatelům Podvesné jako varovný příklad.

A byli dost překvapení, když se jim lidé sami svěřili, že už mají třeba i oni podobnou zkušenost za sebou. „Volala mi nějaká žena, že jsem prý vyhrála a že má pro mě dárek, který mě přinese domů. Tak jsem jí řekla, že o nic takového nestojím a položila to,“ sdělila například Ludmila Pavlová.

I paní Olga Vyvlečková měla zřejmě štěstí, že se nestala obětí podvodníka. Ten k ní rovnou zavítal domů. „Přišel k nám muž a tvrdil, že je z Itálie. Pozvali jsme ho dál a on nám začal nabízet různé věci, od nožů až po bundy. Pak začal být nepříjemný a chtěl, ať mu dáme aspoň nějaké drobné. Nakonec jsme ho vyhodili. A od té doby si dávám pozor,“ podotkla žena.

Policisté proto všechny navštívené seniory upozornili na to, že tito podvodníci si vymýšlejí stále nové a nové finty. „Hlavně si nikdy nikoho nepouštějte do domu. A než někomu otevřete dveře, raději s ním nejprve mluvte přes okno,“ radila zlínská preventistka Jitka Lysáčková. „Já bych to nikomu neradila. Mám u sebe palici, takže jakmile by na mě něco zkusil, tak bych i zabila,“ tvrdila paní, která prodávala v trafice, a na důkaz vytáhla pořádnou sukovici.

Mnozí lidé si přitom ani neuvědomili, jak sami svým jednáním doslova zlodějům nahrávají. Takřka každý senior, který byl doma, měl totiž vstupní dveře otevřené dokořán. A řada z nich byla uvnitř domu nebo na zahradě. „To je to nejhorší, co můžete udělat. Ani to nemusíte postřehnout a zloděj vám může klidně vlézt do domu a okrást vás,“ radila preventistka jedné z neopatrných žen. Ta nakonec slíbila, že řekne svým dětem, ať jí namontují na vnitřní dveře řetízek.

Každý obyvatel čtvrti pak dostal od policistů letáčky a varováním. A od drtivé většiny lidí si vyslechli upřímné poděkování za jejich starost. „To je rozumné co děláte. Je toho skutečně spousta. Člověk to pořád vidí v televizi,“ pochválil jeden z obyvatelů, který zrovna čekal na zastávce MHD.