Vězení už tak například nehrozí za řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, domácí výrobu lihovin, nebo pytláctví, pokud škoda nepřesáhla pět tisíc korun. Na svobodě jsou také recidivisti, kteří si odpykávali trest za opakované krádeže v případě, že škoda rovněž nepřesáhla hranici pěti tisíc korun.

Podle nového trestního zákoníku se na tyto činy nahlíží jen jako na přestupky, za něž se uděluje jen pokuta.

„Po Novém roce opustil věznici jeden člověk ze Zlínska a jeden z Uherskohradiš­ťska. Oba si odpykávali trest za majetkové činy,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně, pod nějž spadá i jeho zlínská pobočka, Miroslava Sedláčková.

Opustit vězení měli rovněž dva odsouzení lidé ze Vsetínska. „Ti nakonec ale brány věznice neopustili. Spáchali i jiné činy, za něž byli odsouzeni, takže nastoupili nové tresty,“ vysvětlil místopředseda vsetínského okresního soudu Miroslav Tomáštík.

Soudy od nového roku rovněž některým vězňům musejí tresty zkrátit. Mezi takové případy budou patřit nejen lidé, kteří spáchali kriminální čin, jehož trestní sazba se změnila, ale i ti, kterým byl od ledna již neexistující trestný čin přičten jako přitěžující okolnost.

„Zkrácení trestu se tak už projednalo u dvou vězňů, kteří rovněž pocházejí ze zlínského okresu. Podle zákona, pokud se tresty mění, musejí vyznít ve prospěch odsouzeného, nikoliv v jeho neprospěch,“ doplnila dále mluvčí brněnského soudu Sedláčková.

Přestože ročně šetří policie ročně v kraji takřka tisícovku drobných krádeží a přistihne několik stovek lidí, kteří řídí přes to, že nemají nebo jim byl zabaven řidičský průkaz, toho, že by ulice zaplnilo ještě více kapsářů, se kriminalisté nebojí.

„Svým způsobem je nový zákoník v některých věcem krokem zpět, nejde však o činy, které jsou výrazně společensky nebezpečné. Pro nás je daleko důležitější ten fakt, že se především zpřísnila trestní sazba u závažných činů, jako je například vražda,“ podotkla mluvčí zlínské krajské policie Jana Bartíková.

Dodala, že podobně policisté nechystají změnů kontrol kvůli tomu, že trestným činem přestalo být řízení auta bez oprávnění. Policejních hlídek prý kvůli tomu rozhodně na silnicích nebude víc než doposud.