Tománek pracoval u Synotu takřka devět let jako výběrčí. Jeho úkolem bylo obcházet jemu svěřené herny a vybírat od nich tržby za automaty. Podle slov jeho bývalých kolegů patřil k jedněm z nejlepších pracovníků. Jenomže to se změnilo. Účetní společnosti totiž loni v červnu přišla na to, že Tománek neodvedl hned několik tržeb. A při celkové inventuře se přišlo na to, že za zhruba rok a půl si měl muž přijít na 9,7 milionů korun.

Michal Tománek měl podle obžaloby vzniklá manka zakrývat tím, že je doplňoval penězi, které měly přijít do tržeb následující měsíc. Pro své nadřízené měl vždy nějako výmluvu, proč se zpozdil s odvodem peněz do banky. „Říkal, že zapomněl nebo že peníze použil na provozovnu, která byla v minusu,“ vysvětloval manažer hracích zařízení holdingu Petr Churý.

Tománek se celou dobu mlčel. Odmítal mluvit v přípravném řízení i u soudu. Podle výpovědí jeho známých či kolegů, zřejmě velkou část peněz prosázel na sportovní utkání. „Sázel u nás takřka denně. I o víkendech. Většinou šlo o částky deset až šedesát tisíc korun. Jednou vyhrál kolem dvě stě tisíc. Jinak to většinou byly jen nepatrné výhry,“ uvedla jedna z pracovnic sběren Synot Tipu.

Další tři miliony měl údajně půjčit svému známému. „Věděl jsem, že má peníze, tak jsem si od něj nejprve půjčil sto dvacet tisíc. Ty jsem prosázel, tak jsem si postupně půjčoval další peníze. Stačilo mu jen zavolat. Já si pokaždé něco vymyslel, třeba že to potřebuji na stavební spoření, a podobně. Neměli jsme dohodnuté úroky a ani dobu, do kdy mu je mám vrátit,“ vypovídal včera muž, který je nyní v této kauze policií prošetřován za spolupodílnictví.

Muž prý nakonec Tománkovi podepsal směnku na tři miliony korun. „Z počátku jsem nevěděl, kde tolik peněz bere, ale později mně došlo, že to zřejmě budou firemní. Dodnes jsem mu nevrátil ani korunu. Bohužel nemám peníze,“ pokrčil ještě rameny muž.

Jiné ženě měl zase Tománek na směnku půjčit čtyři sta patnáct tisíc. Za to se mu mělo vrátit půl milionů korun. Takový kontakt mu dohodil další jeho známý. „Říkal mi totiž, že dluží tři miliony korun. Prý jde o firemní peníze, které někomu půjčil a on mu je nevrátil. Tak jsem se mu snažil pomoc a pak jsem mu domluvil ten kontrakt. Kde vzal peníze, to nevím. Až později mi řekl, že neodváděl peníze z hracích zařízení,“ uvedl včera další jeho známý.

Obhájce obžalovaného navrhoval soudu, aby Tománkovi uložil jen podmínku. Podle něj se podařilo prokázat, že muž zpronevěřil jen tři miliony korun a ne devět. Senát mu nakonec zapravdu nedal. Mimo šestiletý trest nařídil Tománkovi, aby Synotu zaplatil celých 9,7 milionů korun. Mimo to vyhověl návrhu zmocněnce poškozené firmy, který žádal, aby soud zajistil práva na jeho družstevní byt, aby si tak zajistila nárok na náhradu škody.