Obžaloba jej viní z toho, že letos 4. března napadl v jednom z barů v Uherském Hradišti poškozeného Milana S. Při útoku mu zasadil šest bodnořezných ran. Bez včasného lékařského zákroku mohl Milan S. podle znalců zemřít. Martin Petrucha se u soudu bránil, že poškozený jej napadl jako první. Nejdříve slovně, pak i fyzicky. Petrucha uvedl, že šel s kamarádem na pivo a krátce potom, co do baru dorazili, jej měl poškozený začít vyhánět. „Řekl mi, ať vypadnu a to pivo tam nechám. Jenže já jsem si chtěl dát pivo, tak jsem se proti tomu ohradil. A on mi dal facku," popsal obžalovaný začátek konfliktu.

Později se oba muži napadali slovně, poškozený Milan S. několikrát uhodil obžalovaného do tváře. Spor vyvrcholil, když Martin Petrucha chtěl přece jen nakonec i se svým kamarádem odejít z baru. V tom mu chtěl právě poškozený Milan S. zabránit.

„Dostal jsem hloupý nápad, že když vytáhnu nůž, tak dá pokoj. Jenže to ho ještě víc rozčílilo, zase mě napadal. Byl jsem úplně bezmocný, on mi zabarikádoval vchod, nechtěl mě pustit. Pak mi vyhrožoval, že zbije mého kamaráda. To mě dostalo na dno, všechno ve mně vypnulo, chtěl jsem ho odstranit. Zastrašit ho," popsal poslední okamžiky obžalovaný předtím, než poprvé bodl svého protivníka nožem.

Od začátku procesu mladík svou vinu u soudu nepopíral, svého činu litoval a směrem k poškozenému při svém úvodním slově vyjádřil omluvu. „Chtěl bych se omluvit poškozenému za to všechno, co se mu stalo, měli jsme se rozejít v klidu a míru," řekl poškozenému Milanovi S.

Podle soudních znalců z oboru psychiatrie a psychologie netrpí Martin Petrucha žádnou psychickou poruchou. Násilného chování se dopouští zejména pod vlivem alkoholu a omamných látek. Proto navrhli, aby se obžalovaný podrobil ústavnímu nebo ambulantnímu protialkoholnímu léčení. V pondělí také vypovídal bratr obžalovaného. Vylíčil, že Martin Petrucha svého jednání lituje, že se chce změnit. K alkoholu a omamným látkám jej podle bratrovy výpovědi vedli kamarádi. „Když byl s nimi, byl to úplně jiný člověk. Jinak byl skvělý, pomáhal, i když věděl, že se mu to nevrátí," svědčil příbuzný obžalovaného. Bratři Petruchovi jsou dvojčata. Svědek nadále zmínil, že spolu s bratrem Martinem poprvé pili alkohol ve dvanácti letech. Začali tehdy vínem a pivem. Tvrdý alkohol požívali, „až" když jim bylo tak 1516 let.

Jak u soudu také vyplynulo na povrch, oba aktéři hádky, která skončila pokusem vraždy, tedy obžalovaný i poškozený, byli v době skutku v pracovní neschopnosti. Kdyby řádně dodržovali léčebný režim, nemuseli se v osudný den 4. března setkat.

Soud v pondělí také projednával, zda obžalovaného propustí z vazby. Sám Martin Petrucha ale zatím na svobodu nechtěl. „Mám strach, aby něco nezahaprovalo," obával se. Nápravu bere podle svých slov vážně a chce se prý polepšit. „Dělám pro to všechno a vy mě na svobodu stejně asi nepustíte. Radši budu tam (ve vazbě, pozn. red.), abych se nedostal k alkoholu," překvapil mladík.

Soud jednání odročil na 25. listopadu, kdy má mimo jiné vypovídat svědek události, kamarád obžalovaného, který s ním v baru v osudnou dobu byl.