Napomenutí s pohrůžkou možné další pokuty však muž dostal znovu i při včerejším líčení.

Krajský soud se případem podnikatele zabývá od pondělí. Podle obžaloby měl třiačtyřicetiletý muž jako jednatel firmy Multi-cars nabízet dovoz luxusních aut z USA, například vozy značek Lexus, Porsche, Saab, Audi a jiné. Od května 2000 do 24. října 2001 uzavřel smlouvy s dvanácti zákazníky za 5,8 milionů korun, ale slíbené vozy nikdo z nich už nedostal. Vrácení peněz se také nedočkali. Torma 24. října 2001 společnost přepsal na vyučeného zámečníka osmačtyřicetiletého Jaroslava Müllera ze tři sta kilometrů vzdálené Sadské v Čechách.

Obžalovaný muž popírá, že by se podvodu dopustil. „Obžaloba je zcela nepodložená a vychází z neznalostí kupních smluv a křivého svědectví pana Müllera. A to, že jsem se obohatil, je věc zcela smyšlená,“ tvrdil v pondělí senátu.

Jeden z poškozených klientů Radim Lanča z Frýdlantu vypověděl, že svůj objednaný vůz Subaru skutečně nikdy nedostal. Zaplatil však za něj zálohu 520 tisíc korun. Objednané auto viděl jen jednou, a to po termínu, který určovala smlouva. Navíc nešlo o dodjednaný typ. „Už jsem ale byl v tíživé situaci, tak jsem ho vzal. Sepsali jsme smlouvu o převzetí a pak zpětně předávací protokol, protože vůz byl bouraný. Dojednali jsme ještě přelakování a další drobnosti. Pak už jsem auto neviděl a peníze rovněž ne,“ vypověděl v pondělí Lanča. Podobně vypovídali i další svědci, kteří byli k soudu rovněž předvoláni.

Na včerejšek soud předvolal jednoho z klíčových svědků – Jaroslava Müllera. K soudu se však bez omluvy nedostavil, a tak senát vyslechl pouze zlínskou notářku Jitku Holcmanovou, u níž měl před sedmi lety Torma spolu s osmačtyřice­tiletým mužem převod firmy potvrdit.

Na této listině však podle soudkyně figuruje jiný typ podpisu, než jakým se Müller podepisoval při sepisování výpovědi v přípravném řízení nebo u převzetí obsílky.

„Vzniká tedy pochybnost, zda notářskou listinu podepisoval skutečně pan Müller,“ podotkla Šperlichová

Podle Holcmanové musí člověk předložit občanský průkaz, na základě něhož udělá kontrolu totožnosti.

„Už si na nikoho z nich nepamatuji, ale jediné logické vysvětlení je, že tam mohl být člověk, který měl falešný průkaz,“ mínila notářka Holcmanová.

Na to však soudkyně reagovala tím, že čísla průkazů se shodují s tím, který má Müller dodnes. Na to už notářka nereagovala.

„Zpochybňování podpisů je zcela skandální záležitost,“ reagoval včera při zasedání Torma.

Soudkyně proto na další stání, které se bude konat v červenci, nechá posoudit podpisy znalcem z oboru písmoznalectví. Mimo to znova předvolá i dalších osm svědků, včetně Müllera. U něho je možné, že jej předvede policie, aby byl u soudu skutečně přítomen.