Složitý podvod, v němž je obžalováno šestnáct lidí včetně jednatelů velkých firem, a kde škoda přesáhla 158 milionů, už má u zlínského krajského soudu za sebou opět výslech takřka dvou desítek svědků a několikahodinové čtení listin a dalších důkazů. Senát se touto kauzou zabývá již od loňského listopadu.

Podle obžaloby měla firma Morávia-Chem z Hrobic na Slušovicku údajně nekale obchodovat se statisíci litrů čistého lihu. Aby se vyhnula placení daně, měl se podle obžaloby její tehdejší jednatel Radovan Dalajka domluvit s třemi stavebními firmami, a to Moravostav, Stapo Morava a Zlínstav, aby si od něj naoko odkoupili prostředek do ostřikovačů Cinol.

Ten se vyrábí z lihu, který byl již znehodnocený, a nepodléhal tedy spotřební dani. Firmy si pak měly cinol zahrnout do nákladů a vydávat jej za prostředek, který používaly na stavbách k rozmrazování stavebních částí, k omývání nářadí nebo jej přidávat do malt.

Soudce Radomír Koudela ve středu 13. ledna četl mimo jiné i závěry posudků, podle nichž je Cinol nevhodný k použití jako nemrznoucí příměs do omítek a betonů. Všichni obžalovaní ale tvrdí pravý opak.

Stání opět pokračuje 8. února. V tento měsíc by mohl padnout i rozsudek. Některým z obžalovaných hrozí až dvanáctileté vězení.