Kauza guru Járy: Jaroslav Dobeš i Barbora Plášková dostali od soudu 7,5 let natvrdo  

Soud prvního stupně již rozhodl v říjnu 2014, kdy si za to Dobeš vyslechl trest odnětí svobody v trvání deseti let, spoluobžalovaná Plášková stejný trest, o půl roku kratší.

Po jejich odvolání však vrchní soud vrátil věc zpět do Zlína.

I když bylo hlavní líčení plánováno ještě na polovinu února, přesto krajský soud ve Zlíně již rozhodl. Původní trest obžalovaným zkrátil.

V roce 2014 jim soud dával za vinu znásilnění osmi žen, nyní je soudil za znásilnění jen šesti.

„V těch bodech obžaloby, kde nebyly žalované skutky prokázány nade vší pochybnost, byli oba zproštěni viny,“ zdůvodnila soudkyně Iveta Šperlichová.

V Odrlicích působil guru Jára zhruba pět let.
Odháčkování na Hané. Nic bujarého, neobtěžovali, říkají sousedé guru Járy

V pátek zazněly u soudu výpovědi svědkyň – žaček školy Poetrie. Všechny mladé ženy, které u soudu vypovídaly, prošly odháčkováním. Než k němu došlo, byl scénář podle nich vždy stejný.

Mladé ženy měla oslovit na ulici buď Barbora Plášková, nebo některá z lektorek Poetrie.

A výběr byl jasný: mladé, pohledné, vysoké, modrooké, inteligentní blondýnky. Zajímavé bylo, jak měly mladé ženy, které za ním často jezdily do zahraničí, zejména Malajsie nebo Thajska, rozdělené úkoly.

„Ty ošklivější prý musely jít na pláž meditovat a cvičit. Ty ostatní pak musely na hotelový pokoj. Když guru Jára potřeboval, tak si z nás vybral,“ naznačila jedna z dívek, jak to občas vypadalo na seminářích. 

Některé ale vzpomínaly na dobu prožitou s Jaroslavem Dobešem a Barborou Pláškovou téměř s láskou. „Ano, byla jsem do něj zamilovaná,“ přiznala v pátek u soudu další svědkyně. 

Další dívky by zase na okamžik, kdy došlo k tomuto rituálu, nejraději zapomněly. „Když bylo po všem, myslela jsem, že se zblázním, cítila jsem se znásilněná,“ uvedla doslova další z nich.

Nehoda autobus v Haluzicích.
Probuzení jako z hororu. Do obýváku to napasoval autobus. Bilance: 9 zraněných