Ta stanula včera u Okresního soudu ve Zlíně, kde čelí obžalobě ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vše kvůli sporné veřejné zakázce na modernizaci magnetické rezonance za 22 milionů Kč.

Jak zaznělo včera v obžalobě, zakázka na modernizaci magnetické rezonance byla uzavřena v listopadu 2012 a Barnášová se měla domluvit se zaměstnancem dodavatelské firmy na zadávacích podmínkách i ceně před zadáním zakázky.

Navíc měla být zakázka zadána v jednacím řízení bez uveřejnění. Jak vyplynulo ze soudního jednání, byla tato zakázka zbytečná, protože nemocnice měla se stejnou firmou uzavřenou servisní smlouvu, a to až do roku 2016. Obžalovaná se však u soudu brání.

„Vždy jsem dbala na to, abych byla správný hospodář, obvinění odmítám,“ uvedla Barnášová u soudu.

Kroměřížská nemocnice. Ilustrační foto
Nemocnice ve Zlínském kraji jsou nadále ziskové

Podle ní požadavek na modernizaci magnetické rezonance vznesl primář radiologického oddělení a také přístrojová komise, složená z několika (11) šéfů různých primariátů.

Oprávněnost jejich požadavků kontroloval primář, který v této komisi nebyl jeho oddělení tedy magnetickou rezonanci nevyužívalo, než padlo konečné rozhodnutí, prošel návrh celým procesem schvalování a prověřování.

Hlavním důvodem, proč mělo dojít ke změně stávajícího stavu, bylo, že magnetická rezonance měla údajně „doslouženo“, což se projevovalo na kvalitě snímků. Navíc prý byla pomalá a čekací doby pacientů na vyšetření se prodlužovaly.

Proto měl přístroj, který byl pořízen v roce 2003 za 64 milionů, projít upgradem (modernizací, výměnou za novější verzi systému, poz. redakce).

Ve hře byly čtyři varianty, modernizace stávající rezonance byla jedna z nich. A i když se obžalovaná před senátem okresního zlínského soudu bránila, že původně s touto verzí nesouhlasila, přesto nakonec pro ni zvedla ruku.

„Byla jsem předsedkyní představenstva nemocnice s významem pro celý kraj. Odpovídala jsem za bezpečnost, včasnost a kvalitu lékařské péče,“ hájila se Dana Barnášová.

Přesto na klíčové dotazy státní zástupkyně Andrey Kalinové nedokázala odpovědět. Například jak byla uzavřena smlouva na veřejnou zakázku, jak byla tvořena její cena a zda modernizace změnila ne příliš optimistickou ekonomickou situaci v nemocnici. Hlavní líčení bylo odročeno.

Bývalá budova soudu ve Zlíně.
Soud město neprodá. Má sloužit lidem, ale chátrá