Toho soud už před dvěma lety uznal vinným pouze z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Soud vyšší instance pak skutek označil dokonce za vraždu.

Nyní se však zlínský senát případem musí znovu zabývat, neboť Urbanovský tvrdí, že má nové klíčové důkazy.

Podle obžaloby měl Urbanovský s více než dvěma promile alkoholu v krvi brutálním způsobem napadnout svého šestačtyřiceti­letého známého. Muž pak zemřel na těžká krvácivá poranění.

Za to soud násilníka loni v březnu odsoudil k desetiletému vězení. Olomoucký vrchní soud, kam se Urbanovský odvolal, tento trestný čin ještě překvalifikoval na vraždu a zvýšil mu trest o dva a půl roku. Ten potvrdil i Nejvyšší soud, kam se posléze devětačtyřicetiletý muž dovolal. Nyní však Urbanovský zažádal o nové projednání případu.

Hrůzný čin se odehrál 29. července na dvoře rodinného domku ve Starém Městě. Podle obžaloby Urbanovský nejprve opakovaně telefonicky vyhrožoval sedmačtyřiceti­letému muži že ho zabije a pak v prudkém afektu a značně opilý ho napadl. Opakovaně mlátil s jeho hlavou o zeď a když upadl na zem, kopal ho nejen do hlavy ale i do celého těla. Muž pak na rozsáhlá vnitřní zranění zemřel.

Urbanovský už v dovolání k Nejvyššímu soudu upozorňoval, že některá zranění si mohl muž způsobit i sám, a to svou opilostí. „Nemám už jinou možnost, jak se jinak bránit,“ sdělil včera senátu.

Soudce Radomír Koudela v pondělí na návrh obhajoby vyslechnul dva svědky, kteří potvrdili, že sedmačtyřiceti­letého muže viděli den před jeho úmrtím zmláceného. „Potkal jsem o u stánku u autobusového nádraží. Byl opilý a mezi nějakými lidmi. Ti ho najednou povalili a kopali do něj. Já mezi ně vběhl a odtrhl je. Pak si vzal kolo a odešel pryč,“ řekl jeden ze svědků Pavel Burgert.

Soudce Koudela případ odročil na druhou polovinu září s tím, že bude potřeba zjistit věrohodnost svědků a provést další dokazování. Poté soud rozhodne, zda se proces s Urbanovským obnoví.