Pachatel mu uvedl, že jde vyřídit vzkaz od bývalé manželky. Dříve než vzkaz vyřídil, se vymluvil, že ještě musí odejít do protějšího domu na návštěvu a že se vrátí. Poškozený mu dal klíče od bytu, aby mu pak nemusel otevírat, protože šel spát. Když se večer vzbudil, zjistil, že mu ze stolku u postele zmizelo třiadvacet tisíc korun,“ popsal událost mluvčí uherskohradišťských policistů Jaroslav Krejčíř.

Druhý případ se odehrál následující den dopoledne. „Dvaaosmdesátiletého muže požádala na ulici neznámá žena o finanční pomoc. Senior pozval ženu do svého domu, kde jí předal dvacet tisíc korun. Žena mu slíbila, že peníze do hodiny přinese zpět. To se však nestalo,“ sdělil policejní mluvčí.

Policisté často pořádají pro seniory osvětové akce, kde je učí, jak se podobným případům vyhnout. „Základní radou je nikomu nedůvěřovat a nedávat cizím lidem peníze. Pokud už si někoho cizího vpustí do bytu, měli by mít na blízku například příbuzného nebo souseda. Důchodcům také doporučujeme, aby doma neuchovávali větší množství peněz a v případě podomního prodeje zboží dali najevo, že nemají zájem,“ vysvětlil Krejčíř.

Někteří podvodníci jsou však neodbytní a nebojí se použít proti seniorům i násilí. „Ve spolupráci s městskou policií pořádáme kurzy sebeobrany, do kterých se mohou přihlásit lidé všech věkových kategorií,“ uvedla mluvčí hradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková. Hradišťští kriminalisté evidují letos jedenáct případů okradených důchodců, z toho čtyři případy objasnili.