15:51

Soud rozhodl. Vinni. 

Martin Janečka a Dvořák dostali dva roky s tříletou podmínkou a Kučera 20 měsíců s odkladem na 30 měsíců. Všichni mají zákaz činnosti a peněžité sankce. Janečka a Dvořák zaplatí 400 tisíc, Kučera 300 tisíc.

Rozsudek není pravomocný. Všichni obvinění se na místě odvolali.

14:39

Obhájci žádají pro své klienty zproštění. Podle nich se neprokázalo, že by vůbec někomu úplatek předali nebo že by snad někoho s úplatkem vyslali. Dokládalovu výpověď celou zpochybnili a učinili ji za nevěrohodnou. 

Závěrečné slovo dostali i všichni tři obžalovaní.

"Nikomu jsme nikdy úplatek nanebídl a ani jej nikomu nikdy nepředal," prohlásil Dvořák. Jako další přišel na řadu Martin Janečka.

"Nedal jsem nikomu, ani nikomu neřekl, aby dal úplatek. Nic jsem nespáchal a dnes to tu bylo prokázáno," uvedl zastupitel. Kučera zase poznamenal, že dle jeho názoru jde čistě o účelovou a vykonstruovanou obžalobu.

Senát se nyní radí

14:25

"Pokud náš klient předal v nějakém bufetu peníze do tašky panu Dokládalovi, proč jej policie hned nezatkla? To mi přjde poněkud zvláštní," poukázal obhájce Dvořáka Stanislav Devátý.

"Šlo jednoznačně o policejní provokaci, která tady nemá obdoby," podotkl ještě Devátý.

14:22

Obhájci naopak tvrdí, že žádné konkrétní důkazy o vině jejich klientů nejsou. Zpochybňují odposlechy i výpověď samotného Dokládala. Žádají pro své klienty zproštění

11:47

Obhájci kladli ještě Dokládalovi doplňující dotazy a tím jeho výslech skončil. Jeho výslech trval takřka dvě hodiny.

"Jsem přesvědčen, že jsem udělal dobrou věc a nelituji toho," vyjádřil se ještě o přestávce.

Momentálně přetávka do jedné hodiny

11:27

23.6. Dokládal vs. Dvořák v den schůzky: Dokládal naviguje Dvořáka, do kterého bistra má jít. 

11:21

14.6. Dvořák vs. Janečka: Janečka mu sděluje, aby se podíval na konto, že mu tam poslal těch 6 mil. 5. tisíc, které poslouží jako částka na vyrovnání

11:12

Další nahrávka 1.6. - Dvořák vs. Dokládal: Dvořák mu oznamuje, že to o víkendu dá dohromady a další týden to spláchnou. 

Hovor ze 7.6. - Dvořák vs. Dokládal: muži si domlouvají schůzku, aby doladili jednu věc, kterou v hovoru nespecifikovali.

Záznam z 10.6. Dvořák vs. Janečka: Dvořák mu sděluje. že 23.6. to podepisují.

11:02

Nyní s přehrávají odposlechy mezi Dokládalem a Dvořákem. Advokáti vznásí námitku, že jsou odposlechy nezákonné.

V prvním telefonátu si domlouvá Dokládal schůzku s Dvořákem v Brně. 

Druhý záznam: Dvořák volá Janečkovi, v němž mu právník oznamuje, že to udělá, že si to nechá schválit soudkyní.

Třetí hovor: Janečka vs. Dvořák. Tam se Janečka vyptává, zda jde všechno tak, jak má a pak mu oznamuje, že pokud to vyjde, tak mu spadne kámen ze srdce. 

10:54

Opět se čtou záznamy z odposlechů,v nichž se Dokládal vyptává Dvořáka na Janečku, co je zač. Mimo jiné se v nich zmiňuje, že o něm někde na webu četl, že je to lokální mafián.

10:52

Obhájci se Dokládala ptají na podrobnosti spolupráce s policií i to, jakým způsobem s nimi komunikoval, kde se spolu potkávali.

10:46

Soudce Ivo Zummer nyní ukazuje Dokládalovi obálku, v níž byly peníze. Svědek přikyvuje, že jde o tu, kterou obdržel od Dvořáka.

10:37

Dokládal obhájcům vysvětluje, že v některých odposleších schválně fabuloval a lhal, aby to vypadalo, že skutečně na mimosoudní dohodu přistoupí.

Advokáti se jej rovněž dotazovali, zda dostával nějaké instrukce od policie.

"Žádné dohody neexistovaly. dostal jsem jenom instrukce technického charakteru, jak ty odposlechy vést. Před schůzkou jsem dostal na sebe techniku a dali mi obecné rady, jak se mám chovat," reagoval na dotaz Dokláda

10:12

Tato nabídka jej prý natolik vyvedla z míry, že schůzku ukončil a odešel.

"Přemýšlel, co dál. Považuji se za čestného muže, který se těmito praktikami nechce špinit ruce. Takže jsem to šel oznámit policii jako podezření z uplácení," uvedl dále klíčový svědek. Další schůzky s Dvořákem se podle něj dál již odehrávaly i s odposlechy policie.

"Z hovorů, které jsme vedli vyplynulo, že Dvořák jenom předává obálku. Jednou mi bylo řečeno, že peníze posílá Janečka. V den, kdy jsme si obálku předávali, mi ještě řekl, že by tam mělo být těch 750 tisíc, že peníze ještě ráno oba pánove přepočítávali," vysvětloval dále Dokládal.

Poté, co oba podepsali smlouvu o mimosoudním vyrování, vzal si Dokládal šedou zalepenou obálku a oba šli společně do banky, kde Dvořák převedl na účet insolvenčního správce smluvenou částku 6 milionů. On šel potom ven a tam jej zřejmě policie zatkla.

Dokládal je nyní pod palbou právníků všech třech mužů

10:04

Petr Dokládal velmi podrobně popisuje, jak se vše mělo seběhnout. "Insolvenčním správcem jsem od roku 2008. Mým úkolem mimo jiné je i vymáhání částek, aby byli uspokojeni věřitelé. Firma Square Transaction dluží třicet milionů z nezaplacených faktur. Dva roky se prakticky nic nedělo.

Jednou jsem se pokusil o mimosoudní vyrovnání se společností, sešel jsem se s Dvořákem. Ten mi tvrdil, že firma nám nic neduží," začal vyprávění své verze Dokládal. Loni v únoru jej však prý Dvořák znovu zkontaktoval a chtěl se s ním sejít v Brně na Vaňkovce.

"Tam jsme se děli v kavárně a nabídl mi mimosoudní vyrovnání šest milionů korun," popisoval dále. Dvořák poté prý prohlásil větu, na kterou nikdy nezapomene. "Řekl mi, že pokud to zařídím, dostanu 750 tisíc korun," odcitoval Dokládal.

9:50

Soudce využil chvíli na to, aby prošel a přečetl listinné důkazy, včetně rejstříku trestů všech tří obžalovaných. Ani jeden z nich nemá žádný záznam. Na přetřes přišl i záznam o dopravních přstupcích. Tady už všchni muži mají nějaký ten vroubek. Kučera dokonce jedenáct, a to především za rychlost.

Po krátké pauze předstoupil k výslechu Petr Dokládal. Insolvenční správce firmy Arching Group, který policii oznámil fakt, že mu Dvořák nabídl úplatek.

9:15

Insolvenční správce Petr Dokládal je předvolaný na 9:30 hodin.

9:14

Jako poslední předstoupil k výslechu Martin Janečka. Po sdělení svých osobních údajů i rodinných poměrů, včetně měsíčního příjmu, který dle něj dělá 45 tisíc korun, se ujal své výpovědi. I on tvrdil, že žádný třicetimilonový dluh vůči společnosti Arching Group jeho společnost nemá. Podle něj s touto firmou podepsali smlouvu o mimosoudním vyrovnání,která je platná. A za její vypracování dostal jeho právník Dvořák sjednanou odměnu. "Smlouva byla podepsána , Dvořák dostal odměnu a tím to bylo uzavřeno. Vše jsme pečlivě kontrolovali. Chci podotknout, že nikdy neexistovala a ani neexistuje žádná třicetimilionová pohledávka vůči Arching Group. To je vše, co k tomu mohu říct a dál využiji svého práva nevypovídat," uzavřel Janečka.

9:08

Dalibov Kučera také odmítl k přpadu cokoliv blíže říct. "Dluh,který je veden v obžalobě neexistuje. Kvalita vypracované obžaloby neobsahuje odůvodnění toho, co je mi kladeno za vinu," sdělil soudu. Pak obvinil stáního zástupce z toho, že neustále mění názor a stále případ medializuje. "Z těchto důvodů jsem se rozhodl podat stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů," podotkl Kučera s tím, že dál využije svého práva nevypovídat.

8:53

Všichni tři muží želí žalobě z podplácení. Státní zástupce Jan Petrásek přečetl obžalobu. Soudce předvolal prvního obžalovaného Radka Dvořáka. Tento muž měl loni v červnu předa úplatek 750 tisíc korun insolvenčnímu správci jako odměnu za to, aby původní třicetimilonový dluhl snížil na šest milionů. "Sděluji, že se cítím nevinný. Jednání insolvenčního správce považuji za účelové a vykonstruované. Dále vypovídat nebudu," prohlásil Dvořák.