Na lavici viníků usedlo deset obžalovaných z hlavní zlínské větve metanolové kauzy. Na následky požití jedovaté směsi zemřelo jen do konce roku 2012 osmatřicet lidí, dalších 117 osob má kvůli jedovatému alkoholu újmu na zdraví.

Čtyři obžalovaní, hlavní aktéři celé kauzy, čelí za obecné ohrožení trestu 1220 letům za mřížemi, mohou ale dostat i trest nejvyšší, doživotí. Podle státního zástupce Romana Kafky může odškodnění pozůstalým, poškozeným, přeživším, zdravotním pojišťovnám i nemocnicím dosáhnout až sta milionů korun.

Přednesení obžaloby pro deset obžalovaných trvalo žalobci Romanu Kafkovi téměř hodinu. Její součástí bylo i přednesení seznamu jmen osob, které na následky otravy metanolem zemřely. „Je to neuvěřitelná tragédie," uvedl předseda senátu Radomír Koudela.

Všichni obžalovaní, kteří vypovídali, však vinu odmítali. „Necítím se v případě poškození zdraví a úmrtí vinen," řekl první z vyslýchaných Aleš Svoboda. Toho vinila obžaloba z toho, že skladoval a distribuoval neoznačené lahve, upravoval jedovatou směs na rum, borovičku, meruňku a vodku.

Vypovídal, jak začal obchodovat s lihem, kdo mu jej dodával a kam distribuoval „ochucený alkohol". Převážně to bylo dalšímu obžalovanému Martinu Cekotovi do večerky v I. segmentu na Jižních Svazích. „Alkohol se od oficiálního lišil pouze tím, že neměl pásku. Nevím, za jakou cenu se prodával, asi levněji," popisoval své výrobky před soudem.

Vypověděl také, že líh odebíral od Alexandra Jordána, ten jej měl mít od Jiřího Vaculy, s tím se prý neznal. Popsal také, jak vyráběl svůj alkohol, který dále dodával odběratelům.

Martin Jirout také stejně jako ostatní včera u soudu tvrdil, že netušil, že jedovatá směs kterou kupoval a distribuoval dál, je kontaminovaná metylem.

„Uvědomuji si své zavinění, že jsem odebral alkohol, který nebyl zdaněný. Netušil jsem však, že by mohl být závadný. Donesl jsem domů nějaký rum na oslavu, pili jsme ho a nikomu nic nebylo. Dali jsme ho i do koláčků," bránil se Martin Jirout z Horní Olešnice, který mohl podle státního zástupce poškodit až 53 tisíc osob.

Pak prohlásil, že celou situaci vážně nese a má psychické problémy a dál odmítl vypovídat. Odmítli i další z obžalovaných Viktor Koláček a Libor Vanderka.

Robertu Sedlaříkovi se při výpovědi zlomil hlas. Před soudem tvrdil, že nevěděl, že alkohol nepochází z Likérky Drak, ovšem proti tomu svědčí čtený záznam výpovědi Viktora Koláčka, kdy jej Robert Sedlařík žádá, aby se o jejich „obchodu" nedozvěděl Pavel Čaniga, majitel Likérky Drak, pro kterou byl Sedlařík výhradním distributorem.

„Chci vyjádřit hlubokou lidskou účast nad následky, ke kterým došlo," projevil jako jediný lítost další obžalovaný Martin Cekota. „Popírám však, že bych se dopustil jednání uvedeného v obžalobě. Cítím se nevinen," tvrdil také on.

Ani výpověď Alexandra Jordána nepřinesla žádné zásadní rozřešení kauzy. Nesouhlasím s obžalobou, můžu v ní rozporovat každé slovo," řekl před soudem.

Zítra jsou na programu další výslechy obžalovaných. Na řadu přijdou výpovědi hlavních aktérů celé kauzy Rudolfa Fiana, Tomáše Křepely a Jiřího Vaculy.

První den soudu s obžalovanými v kauze metanol ve Zlíně.

Soudní líčení bude trvat 42 dní

Kauzy 14 obžalovaných senát vyloučil na okresní soudy po celé zemi a o tom, kde bude souzeno dalších sedm lidí, rozhodne olomoucký vrchní soud.

Ve zlínské větvi má soud zatím nařízeno 42 dnů hlavního líčení. V prvním týdnu bude přednesena obžaloba a vyslechnuti obžalovaní. V dalších termínech budou předvoláni znalci a svědkové. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných.

Na lavici obžalovaných ve Zlíně tak usednou i údajný hlavní míchač otráveného alkoholu, Slovák Rudolf Fian s bydlištěm na Karvinsku, jeho komplic, majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor, dělník Jiří Vacula ze Zlínska. Mužům hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.

Celkem je obviněno sedmdesát lidí