Soud při ukládání trestu přihlédl k tomu, že pokud by poškozený byl při nehodě připoután, podle znalkyň by s vysokou pravděpodobností tak závažná zranění neutrpěl. "Kdyby se neprokázala spoluúčast poškozeného na nehodě, soud by neuvažoval o jiném než o nepodmíněném trestu," řekl soudce Karel Rašín.

Dočkalíkovi hrozilo za trestné činy ohrožení pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví původně až pětileté vězení. Soud nakonec kvůli prokázané spoluvině zemřelého obvinění překvalifikoval, sazba se tak o dva roky snížila. Dočkalík kromě podmínky nesmí navíc osm let řídit motorová vozidla. Rozsudek není pravomocný, obhajoba si na rozdíl od státního zástupce ponechala lhůtu pro vyjádření.

Obžalovaný ve svém posledním vyjádření vinu přiznal. "Je to moje blbost. Ještě jednou bych se chtěl omluvit Jendově rodině, i když vím, že mu život nevrátím," uvedl Dočkalík.

Podle Rašína v poslední době podobných případů přibývá. "Je nutno působit výchovně. Snad si i ostatní uvědomí, jak šíleným způsobem riskují, když sedají do auta s řidičem, který je opilý nebo pod drogami," poznamenal soudce.