Jen za posledních čtrnáct dní bylo v Áčku přistiženo šestnáct podnapilých nezletilých

Vzhledem k tomu, že za poslední dva týdny to bylo již po několikáté, co se na této diskotéce nacházela opilá nezletilá mládež, rozhodla se k razantnímu kroku. Vše oznámila živnostenskému úřadu i České obchodní inspekci. Provozovateli tak hrozí nemalý finanční postih.

Čtyři děti nadýchaly více než jednu promile

Desítka policistů dorazila ke klubu ve čtvrtek po půlnoci. „Uvnitř jsme našli šest podnapilých dětí, čtyři z nich nadýchaly více než jedno promile. A minulý týden jich tam bylo dokonce deset,“ podotkla mluvčí krajské policie Jana Batíková. Postihy neminou jen ty, kteří dětem alkohol pít umožní, ale i provozovatelům podniků. „Vzhledem k tomu, že se na zmíněné diskotéce alkohol prokazatelně prodává dětem opakovaně, pošleme upozornění živnostenskému úřadu a České obchodní inspekci,“ vysvětlila mluvčí.

Pokud pracovníci zjistí porušení zákona, mohou udělit provozovateli klubu vysokou pokutu a v nejhorším případě mu mohou pozastavit i živnost. Majitel klubu ale popírá, že by jejich personál alkohol dětem prodával. „Buď jim ho koupí starší kamarádi, nebo si v drtivé většině případů nosí vlastní láhve, které nechávají venku. Neustále jich po okolí nacházíme velké množství. Podle mě je to jednoduché řešení velkého problému, tedy svést to na nás,“ reagoval Dalibor Čmolík.

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Policisté navíc prošetřují další vážný incident, který se Musiclandu stal ve čtvrtek nad ránem. „Neznámý pachatel tam napadl jednadvacetiletého muže a způsobil mu vážná zranění v obličeji. Po útočníkovi již pátráme a je podezřelý z trestného činu ublížení na zdraví,“ upozornila mluvčí Bartíková.

Prázdniny jsou kritickým obdobím

Policisté obdobné kontroly na podávání alkoholu mladistvým dělají několikrát do roka. „O prázdninách je však více příležitostí, kde by děti alkohol mohly najít. Bohužel se to už několikrát potvrdilo. Zarážející je také fakt, že teprve čtrnáctileté děti jsou ve městě i po půlnoci či v brzkých ranních hodinách,“ poznamenala mluvčí. Podle ní ty, které mají nejvyšší hladinu alkoholu a které mají příliš nízký věk, vozí policisté domů a předávají je přímo rodičům. „A zároveň tyto případy oznamuje odboru sociálně právní ochrany dětí a mládeže,“ vysvětlila dále Bartíková.

Pokud policisté přijdou na to, kdo alkohol dětem prodal, toho naopak potrestají pokutou. Těch bylo letos ve Zlínském kraji uděleno už téměř šedesát, přitom podnapilých dětí bylo už několik set. „Alkohol obvykle obstarávají starší kamarádi, ale shovívavý bývá i personál. Navíc, pokud by někdo podával alkohol dítěti častěji a ve větší míře, už se nejedná jen o přestupek, ale může být stíhán za trestný čin podání alkoholu dítěti, za který hrozí až jeden rok vězení,“ upozornila Jana Bartíková.

Opil dívku a pak ji zneužil

Policie rovněž upozorňuje, že alkohol je pro děti nebezpečný nejen ze zdravotního hlediska, ale i bezpečnostního. „Opilé dítě se totiž snadněji může dopustit trestného činu nebo se může jednodušeji stát obětí. V minulosti jsme vyšetřovali například případ, kdy opilou čtrnáctiletou dívku zneužil muž, se kterým šla poprvé na rande. Muž si navíc pořídil její erotické fotografie a dívence pak několik týdnů vyhrožoval, že je zveřejní na internetu a rozešle všem jejím kamarádům, pokud mu nebude po vůli,“ uvedla jeden z případů. Dodala, že tento pachatel se zpovídal hned z několika trestných činů, a to z vydírání a pohlavního zneužívání.