„Muž sice neutrpěl žádné zranění, ale nárazem přerušil dodávku elektrické energie do domácností v okolí,“ popsal mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. Při dechové zkoušce se ukázalo, že muž měl v dechu víc jak půl promile alkoholu. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a zjišťují, jestli se muž dopustil trestného činu ohrožení z nedbalosti, při němž by byl ohrožen provoz obecně prospěšného zařízení. Za to by mu hrozilo až půl roku vězení.

I přes hrozbu odebrání řidičských průkazů ale počet opilých řidičů na Slovácku neklesá. O posledním prázdninovém víkendu dokonce policisté přistihli čtyři řidiče, kteří před jízdou požívali alkohol. Prvním z nich byl v Buchlovských horách dvaapadesátiletý cizinec, který měl v dechu víc než jedno promile alkoholu. „V neděli po půlnoci policejní hlídka v Uherském Hradišti zastavila osmatřicetiletého muže, který nadýchal dokonce víc než tři a půl promile,“ informoval Mergental.

Že se s tímto problémem potýkají všude v regionu dokazuje i případ z Hradčovic. Tam v pondělí policisté kontrolovali škodovku a jejího řidiče. Auto bylo v pořádku, ale dvaapadesátiletý řidič měl v dechu víc než promile alkoholu, takže mu policisté na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Počet řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu, je stejný jako loni.„Počet odebraných řidičských průkazů je srovnatelný s minulým rokem. Pokles ale počet dopravních nehod, které způsobili opilí řidiči,“ informoval Josef Hnilička z uherskohradiš­ťského odboru dopravy.

Při řízení motorového vozidla s alkoholem do výše jednoho promile se jedná o spáchání přestupku, za který se ukládá pokuta od dvaceti pěti do padesáti tisíc korun a hrozí zákaz řízení až na dva roky. Při řízení s alkoholem přesahujícím jedno procento je pak řidič podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a hrozí mu zákaz řízení a až rok vězení.

Jitka Cilečková