První podzimní případ vloupání se stal před několika dny v blízkosti Osvětiman, kde nenechavec navštívil kůlnu jedné z místních chat, odkud si odnesl elektrické nářadí.

„Celkovou škodu policisté odhadli na tři a půl tisíce korun,“ uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Jaroslav Krejčíř a dodal, že pachateli hrozí za tento skutek trest vězení až do výše dvou let.

Přestože lidé již tak často nenechávají v chatách cennosti, stále jsou tyto objekty atraktivním lákadlem, o čemž vypovídají také statistiky. Zatímco vloni vyšetřovali policisté v okrese Uherské Hradiště devětadvacet případů vloupání do rekreačních objektů, letos jich doposud zaznamenali už jednatřicet. Podle policistů páchají tyto skutky nejčastěji recidivisté, kteří si tímto způsobem zajišťují nejen obživu ale i občasný výdělek.

Podle Krejčířova odhadu mají na svědomí přibližně polovinu vloupání do chat narkomani, kteří ukradené věci prodávají po hospodách, aby získali peníze na nákup drog. Před zloději se proto musí mít na pozoru nejen chataři, ale i provozovatelé kempů a rekreačních zařízení se sezonním provozem.

„V okolí často řádí zloději, proto mám celý areál zabezpečený, a to hned několika způsoby. Samozřejmě neprozradím jak, ale zatím se nám osvědčily,“ poznamenal majitel rekreačního střediska Ranč Vlčák nedaleko Osvětiman Pavel Urbánek.

Protože od podzimu do jara jsou chatové oblasti méně turisticky navštěvované, míří tam častěji také policisté. Objevují se tam při preventivních akcích i při výcviku psovodů.