Takové případy jsou příslovečným denním chlebem strážníků, policistů a zdravotníků v celém kraji. Neuplyne ani čtyřiadvacet hodin, aby je některý z opilců nezaměstnal.

„Setkáváme se s takovými případy denně. A jakmile se oteplí, je jich ještě mnohem více. Týdně jsou jich desítky," potvrzuje ředitel uherskohradišťské městské policie Vlastimil Pauřík.

Hodně jim prý sice pomáhá obecně závazná vyhláška zakazující na vymezených prostranstvích popíjet alkoholické nápoje, mnohé ale ani to od opilectví neodrazuje.

Z Valašska odvezou i padesát opilců

Strážníci ze Vsetína ročně do kroměřížské protialkoholní záchytné stanice přivezou na padesát opilců.

„To nás časově i ekonomicky zatěžuje. Bohužel konzumace alkoholu je v dnešní době trend. Řada mladistvých popíjí a jejich rodičům je to jedno. A tak to právě všechno začíná. Dokud s tím rodiče nezačnou něco dělat, nic se nezmění," krčí rameny šéf vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský poukazuje na mentalitu lidí. „Záleží na jejich povaze. Za nás však mohu říct, že přibývá nejen opilců jako takových, ale na lidi pod vlivem alkoholu stále častěji narážíme i při běžných kontrolách. Určité skupiny lidí nás zase zaměstnávají téměř denně," míní Skřebský.

Když už se někdo před zraky kolemjdoucích či o samotě v podroušeném stavu svalí na zem a záchranka či strážníci jej převezou do nemocnice, musí se ještě městská policie postarat o případné jízdní kolo dotyčného či psa, se kterým byl podnapilý třeba na procházce či vyjížďce. „Zvíře umístíme do našich záchytných kotců, kolo uschováme," potvrzuje ředitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Alkohol jako problém i doma

Podle mluvčího krajské záchranky Petra Olšana je největší kvantum opilých ve dny po výplatě, případně když někdo slaví ve velkém.

To policisté evidují zase nárůst případů lidí, kteří si sílu nabytou z alkoholu vybíjejí přímo doma na členech domácnosti.

„Jedná se o různé sousedské nebo rodinné neshody či domácí násilí. Na denním pořádku jsou i podnapilí řidiči," uzavírá mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.