Podle dostupných informací tvořila podařenou trojici dvacetiletá romská dvojčata, která doplnil další devatenáctiletý mladík ze Vsetína. Policejní mluvčí Ludmila Brousilová prozradila, že se zloději soustřeďovali především na Vsetín.

„Pouze v jednom případě město opustili a vloupali se do prodejny potravin v nedalekém Ústí,“ potvrdila Brousilová.

Na seznamu objektů, které darebáci ve Vsetíně „navštívili“, jsou například pivnice a bar v Rokytnici, restaurace na Ohradě, prodejna potravin v Rokytnici a trafiky v Luhu a na Trávníkách.

„Mimo to kradli také v čajovně v Palackého ulici, odkud si odnesli třeba vodní dýmku. Dále vypáčili také telefonní automat na Trávníkách a pokusili se vloupat i do kadeřnictví ve stejné části města,“ doplnila dlouhý výčet Brousilová.

Do vytipovaných objektů se mladíci dostávali převážně rozbitými okny popřípadě vypáčenými dveřmi. Vždy si sebou nosili vlastní nářadí a v případě jedné trafiky neváhali i vybourat část zdiva, aby se do stánku dostali.

„Za jednu noc dokázali zvládnout i tři vloupání, jen aby neodešli s prázdnou,“ kroutila hlavou policejní mluvčí. Do baru v Rokytnici se vloupali dokonce dvakrát.

V rukách povedené trojice končila zejména finanční hotovost, počítače či alkohol různých značek. V trafikách je zajímali především cigarety a DVD. „Ukradené věci, převážně cigarety, se pak snažili dále prodat,“ doplnila Brousilová.

Měsíční řádění partičky mladíků skončilo v noci na pátek minulého týdne, kdy je při vloupání do trafiky na Trávníkách přistihla hlídka policistů. „Lup, který si chtěli ze stánku odnést, už měli připravený v přineseném pytli a batohu,“ řekla Brousilová.

Škodu, kterou gang majitelům objektů svými krádežemi způsobil, vyčíslili policisté na více než dvě stě tisíc korun.

„Jen hodnota ukradených cigaret dosáhla částky několika desítek tisíc korun,“ podotkla Brousilová. K osmdesáti tisícům se vyšplhala také škody, kterou darebáci způsobili poškozením.

Číslo třináct, na kterém se počet vloupání zastavil, přitom nemusí být ještě konečné. „V současné době kriminalisté prověřují i verzi, že počet případů je ještě vyšší,“ potvrdila Brousilová. V případě, že bude mladíkům prokázána vina, hrozí jim, že stráví za mřížemi až tři roky.

„Jsou obviněni z krádeže a poškozování cizí věci. Domovem pro dva z nich se stala vazební věznice, třetí je stíhán na svobodě,“ uzavřela policejní mluvčí.