„Cestující vykazoval indicie naznačující pašování drogy. Celníci provedli další kontroly za účelem detekce přítomnosti omamné psychotropní látky. Ty potvrdily výskyt drogy v těle,“ uvedla v lednu mluvčí olomouckých celníků Marie Bortlová. Jak přesně na to přišli, celníci nemohou zveřejnit.

Rentgenové i CT vyšetření pak odhalilo, že muž má v břiše čtyři pogumované tobolky, v nichž byl kokain. Váhu drogy celníci zjistili poté, co muž pouzdra s kokainem vyloučil. Jeden z nich dokonce policisté našli až ve vazební věznici, kde muž čekal na soudní přelíčení a kde ji podle všeho vyloučil.

Za pašování drog Maduku v květnu hradišťský okresní soud poslal na tři roky do vězení a zároveň jej vyhostil na pět let z České republiky. Maduka s tím ale nesouhlasil a podal si odvolání. Podle jeho slov se stal obětí vydírání. „Byl jsem přinucen neznámými lidmi ve Varšavě, abych převezl drogy do Rakouska. Vyhrožovali mi, že jinak ublíží mé rodině v Nigérii,“ hájil se Afričan. Muž je přitom v Rakousku stíhaný již za podobný delikt.

„Uvědomuji si svou chybu, ale byl jsem přinucen okolnostmi. Chci proto soud požádat, aby mi uložil jen vyhoštění na dobu neurčitou,“ vzkázal Maduka prostřednictvím své tlumočnice.

Odvolací senát mužovo odvolání zamítl. Podle něj je však i tříletý trest za takový prohřešek nepřiměřeně mírný. „Vzhledem k tomu, že se odvolal pouze obžalovaný a ne státní zástupce, nemůžeme mu trest zpřísnit,“ vysvětlil soudce zpravodaj Ivan Holík.

Cizinec pašoval v těle drogy

Olomoučtí celníci dopadli ve čtvrtek 28. ledna v mezinárodním rychlíku jedoucím z Polska do Rakouska cizince, který v těle pašoval kokain. Převážel celkem 160 gramů drogy.

Více informací a fotogalerie zde