Tento trest, který mu loni v červenci vyměřil Krajský soud v Brně, dostal za to, že v letech 1994 – 1995 připravil stát na daních o více než půl miliardy korun, když obchodoval s pohonnými hmotami.

Přestože státní zástupce požadoval pro Vaškůje aspoň desetiletý trest právě s ohledem na výši způsobené škody, Vrchní soud mu nakonec ponechal ten, který mu vyměřil krajský soud. Důvodem je totiž to, že je případ už takřka patnáct let starý.

„Přestože je škoda výjimečně vysoká, bohužel trvalo celé soudní řízení třináct let. Nebyla to však vina na jeho straně, ale došlo k průtahům v řízení, proto je potřeba poskytnout obžalovanému určitou satisfakci,“ vysvětlil mluvčí olomouckého soudu Petr Angyalossy. „Jinak bychom samozřejmě uvažovali o vyšším trestu, včetně vyšší pokuty. Ale v této souvislosti nám přijde sedmiapůlleté vězení i dvoumilionová sankce přiměřená,“ doplnil dále mluvčí.

Stejně tak zamítl soud i odvolání samotného Vaškůje. Ten požadoval, aby odvolací soud vrátil zpět případ krajskému soudu. Podle něj totiž měl vyslechnout i svědka, který byl v době řízení v zahraničí, ale nyní už je na území České republiky.

„Podle nás byla jeho vina dostatečně prokázána a soud udělal i všechna potřebná dokazování, na základě nichž mohl rozhodnout,“ doplnil mluvčí vrchního soudu.

Brněnský krajský soud rovněž zakázal sedmačtyřiceti­letému podnikateli pět let podnikat a navíc, pokud by nezaplatil stanovenou pokutu, má si podle rozsudku odsedět ve vězení ještě o rok víc. I tento zbytek trestu mu Vrchní soud včera potvrdil.

Podnikatel se ještě může obrátit na Nejvyšší soud do Brna.

Podle obžaloby měl Vaškůj prostřednictvím své tehdejší společnosti dovážet palivo ze sousedního Slovenska. Pohonné hmoty měl podle státního zástupce objednávat, dokonce organizoval jejich dovoz do republiky. Palivo pak zde sice prodával, ale prostřednictvím takzvaných bílých koní. Na lidi, kteří nebyli majetní a neměli zkušenosti s podnikáním, převáděl naftu i benzin. Tím však zároveň na ně převedl i zodpovědnost platit daň. Tito lidé však nikdy žádným zbožím nedisponovali a neměli tak ani peníze na placení daní. Během roku tak státu neodvedl daň ve výši 522,480 milio­nů korun.

Roman Vaškůj je také zapleten do úplatkářské kauzy Jiřího Čunka. Čelí obžalobě z nadržování, křivého obvinění a podplácení. Vaškůj se měl totiž spolu se svým známým Petrem Šmiřákem pokoušet ovlivňovat korunní svědkyni Marcelu Urbanovou a nutit ji, aby změnila výpověď ve prospěch lidoveckého předsedy. Tímto případem se zabývá přerovský soud.