V případě prokázání viny, hrozí čtyřem mužům a jedné ženě trest odnětí svobody až na 12 let, firmy mohou být zrušeny. Obžalovaní vinu odmítají, podle vyjádření jejich zástupců jsou „obětními beránky".

„Místo hledání viníka výbuchů ve Vrběticích byla vytvořena kauza skladování zakázané munice," uvedl za jednu z obžalovaných společností Excalibur Army tiskový mluvčí Andrej Čírtek.

Celá kauza vyplula na povrch po výbuších vrbětických skladů v říjnu 2014. Ani jedna z obžalovaných společností za nimi podle svého vyjádření nestojí a výbuchy s kauzou zakázané munice nesouvisí.

Pozdější vyšetřování výbuchů však mělo ukázat, že právě jmenované společnosti měly v pronajatých vrbětických skladech zakázané výbušniny – podle policie protipěchotní miny MON 100 a MON 200, jejich držení a skladování je v České republice protiprávní, stejně jako je zakazují i další mezinárodněpráv­ní normy.

PRODALA NÁM TO MAĎARSKÁ ARMÁDA, BRÁNÍ SE FIRMY

Ke konfliktnímu obchodu mělo dojít v Maďarsku, kdy společnost Real Trade nakoupila prostřednictvím společnosti Excalibur Army na začátku roku 2012 „balík munice", který obsahoval i zakázané miny MON 100 a MON 200 a který měl být později z maďarských armádních skladů převezen do těch vrbětických.

„Nevěděli jsme, že v tom balíku byly i zakázané miny," bránil se u soudu obžalovaný předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr K. Právě on měl uzavírat tyto smlouvy o nákupu munice. Právě zmiňovaný balík munice byl velký tendr.

„Nemůžete si říct co chcete nebo ne, buď to vezmete všechno nebo nic," naznačil obžalovaný.

Společně s ním čelí obžalobě i prokuristka Real Trade Ivana L., bývalý místopředseda stejné společnosti Vít P., hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Š. a skladník skladu Excalibur Army ve Vrběticích František M. Právě Petr K. objednal u Excalubur Army vojenský materiál, jeho podřízená Ivana L., měla obstarat u ministerstva průmyslu mezinárodní dovozní certifikát, na základě kterého mohli munici z Maďarska dovézt.

Podle státního zástupce Leo Foltýna však do návrhu na vydání tohoto certifikátu neuvedla, že se jedná o zakázané protipěchotní miny. Obžalovaní u soudu popírali, že by věděli, že se jedná o zakázané miny.

„Veliký balík zboží byl prodán maďarskou armádou, uskladněn až do poslední chvíle v maďarských skladech, pak jej naložila na naše kamiony, které s tím přijely do ČR.Jistě uznáte, že by nám Maďarsko nenaložilo na naše náklaďáky něco, co je zakázáno," uvedl za obžalované advokát Pavel Jelínek.