Zlínský krajský soud ve čtvrtek 18. srpna s definitivní platností zprostil obžaloby trojici zaměstnanců zlínského magistrátu – vedoucího odboru městské zeleně Ivo Divokého, šéfa oddělení městské zeleně Stanislava Pospíšilíka a jeho předchůdce Přemysla Vyorala.

Hrozilo jim až deset let

Tato trojice byla obžalována z toho, že se kvůli jejich nedbalosti 22. ledna roku 2009 zřítil mohutný strom na skupinku sedmi lidí, kteří zrovna pod ním procházeli. Bohužel mezi zraněními byli i dva dvanáctiletí chlapci, kteří nakonec v nemocnici zemřeli.

Případem se už zabýval okresní soud, který v únoru všechny tři zprostil žaloby z trestného činu obecné ohrožení. Mužům za to hrozilo až desetileté vězení. „Opravdu nebylo možné rozpoznat na první pohled, že se stromem nebylo něco v nepořádku. Protože se jevil jako vitální, nebylo nutné dělat kořenovou sondu,“ vysvětlila tehdy soudkyně Jitka Macháňová svůj verdikt.

S ním ale nesouhlasil státní zástupce, který se odvolal ke krajskému soudu. Ale ani ten dnes nedospěl k jinému závěru než soud prvního stupně.

Podle předsedy senátu Radomíra Koudely případ viníka nemá. „Bohužel, jedná se o velkou a trvalou tragédii, a to nejenom pro příbuzné těch chlapců či zraněné, ale vůbec i pro celý region. Je spojena s přírodními ději, na které člověk nestačí. Mnohdy je nelze předvídat a ani ovládat. V tomto případě viník zjištěn nebyl, jedná se o velmi velkou nešťastnou náhodu,“ konstatoval Koudela.

Žalobce nevyloučil další soudní jednání

Na všech třech mužích byla vidět, že je pro ně rozhodnutí soudu úlevou. „Jsem rád, že to prošlo všemi stupni justice. Ten případ nemá řešení tak, jak jej navrhoval státní zástupce. Je to dobře nejenom pro nás, ale i pro město i odbornou veřejnost,“ zhodnotil Ivo Divoký. Přesto i on stejně jako jeho dva spoluobžalovaní již několikrát vyjádřili lítost nad tím, co se vůbec stalo. Nejinak tomu bylo i ve čtvrtek 18. srpna.

Přestože je již rozsudek pravomocný, státní zástupce Ilja Khain nevyloučil, že by se případem mohl zabývat ještě Nejvyšší soud v Brně.

„Ta věc není až tak důkazně jasná. Je tam tedy určitá pochybnost. Počkám si na písemné vyhotovení a zvážím eventuelně možnost pro dovolání,“ reagoval státní zástupce Khain.

Konečné rozhodnutí si přišla vyposlechnout i maminka jednoho ze zemřelých chlapců. Ze soudní síně odcházela s pláčem.

Celá kauza se táhla více než dva roky. Nejprve se případem několik měsíců zabývala policie. Na základě šetření pak padlo obvinění Divokého, Pospíšilíka a Vyorala.

Posudek: Strom měl být poražen už dávno

Stěžejním materiálem pro obvinění byl posudek znalce z oboru dendrologie Jaroslava Simona. Podle něj měl být pajasan pokácený již před třiceti lety. Příčinou pádu byla hniloba v přechodu mezi kmenem a kořeny. „Ty ale zakrývala asi třiceticentimetrová navážka. Kdyby tam nebyla, okamžitě by se zjistilo, že ten strom je v havarijním stavu,“ tvrdil již před časem Simon.

Dřevina prý nevykazovala špatný stav

Trojice mužů však od počátku tvrdila, že hniloba byla hloubková a nebyla vidět. Poukazovali na to, že strom byl naopak velmi vitální a nevykazoval naprosto žádné známky toho, že s ním něco není v pořádku.

Neštěstím prý bylo to, že když má tato dřevina nemocné kořeny, tak vypustí náhradní. Ty mu zajišťují výživu, ale už nemají kotvící funkci. Ke stejnému závěru došel i okresní soud, podle něhož muži nic nezanedbali.

Jak již dříve poukázala soudkyně okresního soudu Jitka Macháňová, neexistuje právní předpis, který by městům určoval, jakým způsobem mají kontrolovat své stromy.