„Případem se nyní zabýváme. Zjišťujeme, zda se jednalo o trestný čin, či přestupek,“ konstatovala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Obyvatele Tlumačova jednání neznámého pachatele, který poničil práci dětí i jejich učitelů, vytočilo. „Odsuzuji takové jednání. Děti na podchodu strávily hodně času, aby to tam bylo pěkné. Nezaslouží si, aby jim nějaký vandal jejich dílo zničil. Určitě to nebyl nikdo, kdo se na výmalbě podílel. Tak je to vždycky. Když někdo třeba pomáhá zasadit stromek, určitě ho nikdy nezničí. Štve mě takové jednání,“ zhodnotila rozhořčeně Martina Skácelová.

Výtvarný projekt měl za cíl zkrášlit nevzhledný tlumačovský podchod, vznikl ve spolupráci obce, školy a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Bohužel jej vandalové neušetřili.

„Nejen vulgární malůvky ovšem ničí pěkný vzhled podchodu. Také bezohledné používání jízdních kol v podchodu, které způsobuje obtisky pneumatik na výmalbě. A šachty výtahů? To si snad ani nezaslouží komentář…,“ zlobí se tajemník tlumačovského obecního úřadu Jan Rýdel.

Podle něj se už obrátili na policii, aby se při svých obchůzkách obce více zaměřila i na tuto lokalitu.

Ilustrační foto z Vrbětic.
Vrbětice: hotovo bude snad do konce letošního roku

„Je však jasné, že nelze být vždy všude a je tedy především na nás, na občanech, abychom si takových věcí všímali a nebyli k nim lhostejní. Je obtížné dopadnout pachatele při činu, ale jedině takto se dá prokázat jeho špatný úmysl,“ doplnil tajemník.
Podle ředitele tlumačovské základní školy Roberta Podlase jsou děti, které se před časem na pěkné výzdobě podílely, znehodnocením vandala zklamané.

„Co bylo hnusné, je naštěstí už pryč,“ konstatoval ředitel. Pravidelné údržbě podchodu se pak s dětmi chtějí věnovat ke konci školního roku, kdy mimo jiné obnoví zašlou barvu obrázků či přemalují vzniklé poškození.

Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové není poničení podchodů ničím neobvyklým. „Snažíme se tomu proto předcházet třeba tím, že se domluvíme právě se školami či autory graffitů o výmalbě. S tím máme dobrou zkušenost. U Tlumačova to bohužel nevyšlo. Někdy ani kamerový systém takovému vandalismu nezabrání,“ dodala. 

Takto dopadly dveře jednoho z autobusů MHD ve vozovně DSZO poté, co tam neznámý pachatel hodil láhev.
Policie hledá vandala, který láhví rozbil dveře autobusu MHD