„Byla to likvidace člověka. Podal jsem oznámení na policistu na GIBS (Generální inspekci bezpečnostních sborů) a skončil na deset let na Mírově. Doufám, že povolení obnovy řízení v kauze bude impulzem pro orgány činné v trestním řízení k tomu, aby se už nestalo, že kvůli pomstě půjde nevinný člověk do vězení,“ uvedl pro Zlínský deník Michal Šnajdr, který tak byl podle všeho obětí justičního omylu.

Ve středu zlínský krajský soud povolil obnovu řízení v kauze unesené dcery kroměřížského podnikatele.

Za únos si Michal Šnajdr odpykával desetiletý trest. Na základě nových důkazů byl před měsícem propuštěn.

Jak vůbec mohlo dojít k tomu, aby se nevinný člověk, byť předtím již trestaný za jiné činy, dostal do vězení za zločin, který nespáchal?

Zatčení Michala Šnajdra předcházel únos Zuzany V., dcery vlivného kroměřížského podnikatele, obchodníka s pohonnými hmotami Radomíra V. v Kroměříži, v lednu 2014.

Stopa její kreditní karty, kterou pachatelům dala, vedla k Ladislavu Faltýnkovi, kterého zaznamenala kamera při výběru peněz. A pak už měla policie relativně snadnou práci. Zatkla celkem čtyři osoby, Ladislava Faltýnka, Daniela Šprňu, Radomíra Vlčka a Michala Šnajdra.

Šprňu a Vlčka nakonec soud v roce 2016 osvobodil. Faltýnek si vyslechl pětiletý, Šnajdr desetiletý trest vězení. Pokud byl nevinný, tak komu uvěznění Šnajdra prospělo?

Jak ve středu u soudu zaznělo při projednávání obnovy řízení, stopa od zatčení Michala Šnajdra vedla k elitnímu zlínskému kriminalistovi Janu O.

Oddělení, kde pracoval, prověřovalo únos Zuzany V. a podle dobře informovaného zdroje, měl do vyšetřování zasahovat, i když nesměl.

Byl v té době prověřován GIBS za to, že nelegálně lustroval pro svého bratra, kroměřížského podnikatele, jeho konkurenci. Právě Šnajdr to na něj Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) oznámil.

Jeden z obžalovaných z únosu Zuzany V. Daniel Šprňa se podle dostupných informací znal jak s policistou Janem O., tak s Michalem Šnajdrem a tomu o praktikách policisty Jana O. měl říct.

Toto poté Šprňa a Šnajdr oznámili inspekci, která ale nakonec tento případ odložila.

Zlínský kriminalista ale i tak podle všeho měl důvod se na Šnajdra přinejmenším zlobit, navíc, jak Šnajdr přiznal, měl intimní poměr s jeho švagrovou. „Šprňu nakonec osvobodili, protože u soudu informace o neoprávněných lustracích podnikatelů popřel, já jsem je neodvolal,“ míní osvobozený Šnajdr.

Deník telefonicky oslovil i kriminalistu Jana O. „Nezlobte se, nechci se k ničemu vyjadřovat,“ zněla odpověď.

Zřejmě ale bude muset hodně vysvětlovat. Jak se totiž ukázalo, za únosem Zuzany V. byly zcela jiné osoby. Ty spojuje Ladislav Faltýnek. Ten je i nadále odsouzen k trestu odnětí svobody, i když kvůli zdravotnímu stavu jej zatím nenastoupil.

V jeho případě se prokázalo, že dívku unesl, ale s jinými lidmi. A ty nedávno policie obvinila, včetně Faltýnka jde o šest osob.

Všechna jejich jména uvedl Faltýnek ve středu u soudu. Proč v roce 2016 nepřiznal, že Šnajdr u únosu nebyl, zdůvodnil tím, že se bál pomsty.

„Vyhrožovali mi, že mi zlikvidují rodinu,“ bránil se. Nyní však z osobních pohnutek u soudu promluvil. „Šnajdr s tím nemá nic společného,“ uvedl.

Podle nových skutečností se bude případem znovu zabývat i GIBS, jak Deníku potvrdila mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

„Budeme k tomu vyhodnocovat veškeré poznatky a materiály. Pokud dojdeme k závěru, že příslušník policie se dopustil protiprávního jednání, budeme se tím zabývat detailněji,“ sdělila Deníku mluvčí inspekce.

Podnět podalo zlínské krajské zastupitelství, ale krajský státní zástupce Martin Malůš se k tomu nechtěl více vyjádřit.

Deník rovněž zjišťoval, jak se k celé kauze staví zlínské krajské policejní ředitelství.

„Rozhodnutí (středeční) soudu jsme prozatím oficiálně neobdrželi, proto se nemáme k čemu vyjadřovat. Případ v minulosti prošel kompletním trestním řízením, v rámci kterého naši policisté prověřovali případ do fáze sdělení obvinění. Po zahájení trestního stíhání bylo vyšetřování předáno na jiné krajské ředitelství. V případě, že by v budoucnu bylo prokázáno, že se některý z našich policistů dopustil protiprávního jednání, postupovali bychom v souladu se zákony,“ uvedla tisková mluvčí Lenka Javorková.

A koho odsoudí teď?
Devět lidí celkem bylo od roku 2014, tedy od únosu mladé ženy, obviněno z tohoto trestného činu.
Měla sloužit jako prostředek k likvidaci nepohodlných svědků? Nebo pro to, aby její otec zaplatil stomilionové výkupné?
Otázek se v tomto případě vyrojilo opravdu mnoho. Jedna jediná však nezazněla, a to ta nejdůležitější.
Kdo si únos Zuzany V. objednal? Kam tato stopa vede? Například k otci unesené dívky a k jeho trestné činnosti, za kterou byl pravomocně odsouzen v případu obrovských daňových úniků? Nebo k jeho společníkům, odsouzeným policistům a zrušené expozituře v Brně? Kdo bude potrestán v tomto případě nyní? Opět ruce, nebo hlava?