I když byl dopaden, přesto nebyl potrestán. V době činu trpěl paranoidní schizofrenií a byl podle znalců nepříčetný. Proto krajské státní zastupitelství ve Zlíně zastavilo trestní stíhání a Jiřímu H. byla nařízena ústavní zabezpečovací detence. Tentokrát je ale podle obžaloby za své chování zodpovědný.

„Dopustil se zločinu ublížení na zdraví a v případě prokázání viny mu hrozí až osmileté vězení," uvedl státní zástupce Roman Kafka.

V době, kdy totiž v léčebně v Kroměříži napadl spolupacienta a vážně jej zranil, se již půl roku léčil, a podle znalců tak jednoznačně věděl, co dělá. „Jednal zkratkovitě, v osudnou dobu byly jeho rozpoznávací schopnosti zachovány a jeho ovládací schopnosti byly nepodstatně sníženy," uvedl psychiatr ve svém posudku.

„Chování obžalovaného pramenilo z poruchy jeho osobnosti a patologického jednání, nikoliv tedy v důsledku paranoidní schizofrenie. V psychiatrické léčebně ho řádně léčili, a tudíž byl schopen posoudit své jednání ve vztahu projednávané věci," dodal soudní znalec. Při úterním hlavním líčení znalec z oboru psychiatrie tyto závěry potvrdil. Obhájkyně Hlobila ovšem požaduje výpovědi ošetřujícího lékaře a primáře psychiatrické léčebny. Z toho důvodu bude hlavní líčení pokračovat 15. listopadu 2016.