Toho definitivně poslal letos Vrchní soud v Olomouci do vězení na šest let. Za nelegální obchodování s barevnými kovy potvrdil únorové rozhodnutí zlínského krajského soudu ve Zlíně. Podle něj svým jednáním připravil zlínský podnikatel v roce 2011 společně s dalšími spolupachateli stát o více než osm milionů korun na daních.

„Byl obžalován z krácení daně, poplatku a jiné povinné platby ve formě spoluúčasti," připomněla tenkrát státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Jenže Miroslavu Zarembovi se včas do vězení nepodařilo dorazit, policie po něm musela vyhlásit pátrání. Krajský soud v Brně na něj vydal příkaz k dodání do výkonu trestu. Zlínský deník o tom informoval 6. srpna, krátce nato se Miroslav Zaremba přihlásil sám na policii a nastoupil do vězení.

Za opožděný nástup do vězení riskoval, že se jeho šestiletý pobyt za mřížemi za maření výkonu úředního rozhodnutí prodlouží o další dva roky. „Jestli přišel Miroslav Zaremba na policii na základě uveřejnění jeho jména ve Zlínském deníku, nevím, tedy nemohu to potvrdit. Co se týká maření výkonu úředního rozhodnutí, my jsme mu obvinění z tohoto trestného činu nesdělovali," informovala za krajskou zlínskou policii mluvčí Lenka Javorková.

Miroslavu Zarembovi v budoucnu ale hrozí, že jeho trest odnětí svobody bude daleko vyšší. Je totiž v současné době stíhán za podobnou trestnou činnost. Tentokrát ale s mnohonásobně vyšší škodou. Podle informací Deníku měl stát za skupinou, která údajně připravila stát na daních o více než 620 milionů korun.

„Celou trestnou činnost zaměřenou na soustavné páchání úmyslné daňové kriminality vymyslel a vedl sedmačtyřicetiletý muž ze Zlínska. Jednalo se o skupinu sedmi lidí, která měla vlastní organizační strukturu s rozdělením funkcí a dělbou činnosti, tu řídil z provozovny své společnosti sídlící na Zlínsku," popsala krajská policejní mluvčí.

Doplnila, že skupinu osmi osob ve věku od 36 do 50 let ze Zlínska, Slovenska a Prahy obvinili krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality na začátku listopadu, a to ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a zvlášť závažného zločinu účast na organizované zločinecké skupině. Za to jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

„Ze stejných zločinů kolegové obvinili i tři firmy z Prahy a Brna, přičemž jedna z pražských společností měla až do roku 2008 sídlo na Zlínsku," zmínila dál Javorková.

Podle ní hlavní organizátor a další dva obvinění jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody za daňovou trestnou činnost stejného charakteru a se stejnou komoditou, spáchanou na jaře roku 2011.

Právě tato trestná činnost přivedla pak kriminalisty na daleko rozsáhlejší podvody, na kterých se měl podílet i Miroslav Zaremba.

„Skupina měla od dubna 2011 do května 2014 vytvořit účelové obchodní řetězce, v rámci kterých pak měla realizovat fiktivní nákupy a prodeje zboží, zejména barevných kovů, s cílem vylákat výhodu na dani z přidané hodnoty. Celkem tak skupina údajně připravila, případně se o to pokusila, stát o bezmála 620 milionů korun," popsala Lenka Javorková s tím, že se tedy dá mluvit o pokračování trestné činnosti s malou obměnou v podobě osob, podílejících se na trestné činnosti.

Deník zjišťoval, jak kauzu kolem bývalého vrcholného představitele společnosti, vnímá firma ZAREMBA Stav Group SE. „Společnost funguje dál. Osoba pana Zaremby se netýká naší firmy, nemá tady ani žádné aktiva, není pracovníkem naší společnosti," uvedl člen představenstva společnosti Viktor Brebera. „Jde to mimo nás," doplnil.