„Ti do Zlína opět zavítali z Rumunska a náhodným kolemjdoucím předkládali jakýsi na první pohled omšelý „formulář“ s nadpisem:

„NÁRODNÍ SDRUŽENÍ PRO NESLYŠÍCÍ A TĚLESNÉ POSTIŽENÉ LIDI A CHUDÉ DĚTI. CHCEME OTEVŘÍT MEZINÁRODNÍ CENTRUM. DĚKUJEME,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
„Pět minut se zdá jako půl hodiny.“ Přivolání záchranky provází stres

Krátce před pátou hodinou odpolední v úterý 4. srpna přijalo stálé operační centrum MP Zlín oznámení, že po parkovišti u obchodního centra v místní části Malenovice se pohybuje dvojice osob, která vybírá peníze na podvodnou sbírku.

Na místo zamířila nejbližší hlídka, která se záhy zkontaktovala s oznamovatelem. Strážníky ale vzápětí oslovil další muž a uvedl, že kousek odtud jiný člověk podezřelé zadržel.

PODVODNÍCI MĚLI SMŮLU

Jak strážníci následně zjistili, jednalo se o policistu v mimopracovní době, kterého podvodníci ke své smůle také zkontaktovali a chtěli po něm peníze. Jak bylo následně zjištěno, jednalo se o 16letého muže a 22letou ženu z Rumunska.

Tito oslovovali náhodné kolemjdoucí, přičemž se je snažili přimět k finančnímu příspěvku na mezinárodní centrum pro postižené a chudé děti. Aby vzbudili zdání, že se jedná o skutečnou veřejnou sbírku, předkládali dokonce vlastní „formulář“.

Na něm nechyběly vedle státní vlajky a různých symbolů ani podpisy a částky údajných dárců.

Totožnost podvodníků na místě následně ověřila hlídka cizinecké policie, která zjistila, že po mladém cizinci je vyhlášeno pátrání. Tím pro něj také dobrodružství spojené s podvodným vylákáním peněz skončilo.

„Městská policie Zlín vyzývá širokou veřejnost, aby dobře zvažovala, komu své finanční prostředky věnuje. Zatímco při oficiální veřejné sbírce jsou vybrané peníze skutečně použity na bohulibé účely, v případě zmíněných podvodníků putují výhradně do jejich kapes," varoval Pavel Janík.

JAK NENALETĚT PODVODNÍKŮM

Jestli je daná sbírka legální, si může každý ověřit v Centrální evidenci veřejných sbírek, kterou vede Ministerstvo vnitra ČR. Je dostupná on-line prostřednictvím internetu na webových stránkách: https://aplikace.mvcr.cz/seznam-verejnych-sbirek/.