Muž vyplnil koncem minulého roku formulář na sociální síti slibující vysoké zhodnocení finančních prostředků. „Ozval se mu údajný investiční poradce hovořící česky s ruským přízvukem. Podle jeho instrukcí si muž nainstaloval do počítače program umožňující vzdálený přístup do počítače a aplikaci WhatsApp,“ popsala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podvedený sám odsouhlasil dvě půjčky 

Po nějaké době poradce muži zavolal, ať si požádá v bance o půjčku, kterou má předschválenou, aby mohl začít investovat. „Muž si podle instrukcí požádal o půjčku 600 tisíc korun a jeho poradce peníze přeposlal ke zhodnocení do jiného státu,“ pokračovala Kozumplíková. „Platbu muž sám potvrdil klíčem ve svém bankovnictví. Dalším krokem bylo zřízení dalšího bankovního účtu u jiné banky, díky čemuž mělo jít obchodování rychleji,“ dodala mluvčí.

Ilustrační foto.
Platonická láska ho stála 1,5 milionu

Po několika měsících se investiční poradce znovu ozval s tím, že zhodnocení peněz na jeho účtu dosáhlo částky vyšší než dva miliony korun, k vyplacení peněz je ale potřeba zaplatit daň ve výši 650 tisíc korun, která mu bude vrácena.

„Muž nelenil. Vzal si další půjčku, tentokrát na sedm set tisíc korun z druhého sjednaného účtu. Jakmile mu peníze přišly, jeho poradce se opět přihlásil do jeho internetového bankovnictví a peníze určené k zaplacení údajné daně přeposlal do zahraničí. Muž platby opět potvrdil klíčem ve svém bankovnictví,“ uvedla mluvčí.

Bitcoin - ilustrační foto
Muž ze Zlínska věřil, že investuje do kryptoměny. Přišel o 345 tisíc korun

Když se muži další dva měsíce jeho investiční poradce neozval, přišel podvod oznámit na policii. „Za zločin podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému nebo nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku hrozí pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na osm let,“ uzavřela Monika Kozumplíková.