Podvodník jezdil po moravských vesnicích a prostřednictvím obecního rozhlasu a tištěných letáků nabízel veškeré kamenické práce jako opravu náhrobků nebo obnovení zašlého písma. „Dnes devětadvacetiletý Nivničan ovšem není vyučeným kameníkem a nevlastní živnostenské oprávnění ke zpracovávání kamene. Přesto opravoval pomníky a kříže jako na běžícím pásu,“ sdělil okolnosti případu uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Pomník opravoval samozvaný kamenický mistr také v Bystřici pod Lopeníkem. Pětašedesátiletý muž tam za opravu a doplnění písma zaplatil přes čtyřiadvacet tisíc korun. Na stejném hřbitově pak podvodník pracoval na několika dalších hrobech. „V lepších případech zůstaly obrubníky hrobů pevné alespoň několik měsíců. V těch horších steklo obnovené zlaté písmo po prvním dešti,“ uvedl Mergental.

V několika případech falešný řemeslník svou práci ani nezačal. „Ve Strání si vzal od jednašedesátileté ženy peníze s příslibem rekonstrukce celého hrobu. Zůstalo však jen u slibů a peněz v podvodníkově kapse,“ prohlásil Mergental.

Podle Bohumila Chomouta ze Svazu kameníků a kamenosochařů není obrana proti takovým podvodníkům jednoduchá. „Řemeslník se musí prokázat živnostenským listem, který ale může být zfalšovaný. Nejlepším řešením je informovat se přímo na našem svazu, kde máme o jednotlivých pracovnících přehled,“ radí Chomout. Podle něj podají cenné informace potencionálním zájemcům o opravu hrobů svých blízkých také pracovníci Hřbitovní správy. „Lidé musejí být obezřetní, podvodníky totiž máme i přímo ve svých řadách. Na Vsetínsku zase třeba před časem řádila organizovaná skupina, která se touto činností živila,“ upozornil kameník.

O velkém pohybu podobných řemeslníků v regionu ví i starosta Bystřice pod Lopeníkem Milan Bauka. „Potýkáme se s nimi nejen my, ale i okolní vesnice. Pokud zájemci o provedení prací dojdou na obecní úřad a chtějí svou nabídku vyhlásit v rozhlase, vždy od nich vyžadujeme živnostenský list, který si okopírujeme,“ ujistil Bauka.

Kamenický záškodník obelhával lidi nejen na Uherskohradišťsku, ale také v Blatničce a Mutěnicích na Hodonínsku, Bošovicích na Vyškovsku a zavítal i na Brněnsko a Blanensko. Celkem si neoprávněně přišel na více než čtyři sta tisíc korun a za trestný čin nedovoleného podnikání, ze kterého je podezřelý, mu hrozí až roční pobyt ve vězení.

Uherskohradišťští kriminalisté vyzývají všechny poškozené, kteří tak ještě neučinili, aby se na ně neprodleně obrátili.