I v našem kraji se ale trend zhoršil, a to o 48 procent. Nejvíc se podvádí při pojištění aut

Podle statistik pojišťovny nejméně lidé podvádí na Zlínsku. Přesto i zde došlo k nárůstu pojistných podvodů.

„Detektivové ČP odhalili ve Zlínském kraji podvody za 4,9 milionu korun. To je o 48 procent více než v loňském roce, kdy vypátrali podvody v hodnotě 3,3 milionu. I přesto Zlínský kraj obhájil pozici kraje s nejmenším objemem pojistných podvodů," připomněla Buriánková.

Hitparádu pojistných podvodů vedou podvody v oblasti pojištění motorových vozidel. Hned za nimi se jedná o stále oblíbenější podvody v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu.

„Roste také počet odhalených podvodů z životního a úrazového pojištění. Jedná se hlavně o situace, kdy lidé účelově prodlužují dobu léčení," upřesňuje Jaromír Kaděra, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny.

Jeho podřízení odhalili i jeden zajímavý podvod ve Zlínském kraji. „Mezi pokusy o pojistný podvod patřila událost po požáru jedné výrobní haly. Klient nárokoval proplacení odvozu sutin a jejich uložení na skládku. Objem sutin potvrdil znalecký posudek.

Detektivům pojišťovny bylo takové množství sutin podezřelé, nechali tedy znalecký posudek prověřit. Zjistili, že byl účelově navýšen a klient se díky jemu snažil navýšit pojistné plnění o 4,5 milionu korun," připomněla případ z kraje mluvčí pojišťovny.

Starosti s nepoctivci mají ale i v jiných pojišťovnách. Tak například v ČSOB Pojišťovně se našli také takoví vychytralí klienti.

„Sousedi jsou vykukové jeden ze sousedů, říkejme mu třeba Karel, si nešťastnou náhodou rozbil zrcadlo v koupelně v hodnotě 20 tisíc korun. Se sousedem Honzou se dohodli, že by se to mohlo uhradit z jeho pojištění odpovědnosti a nahlásili, že zrcadlo rozbil nešťastnou náhodou Honzův syn, když u nich byli na návštěvě," přiblížil mluvčí pojišťovny Petr Milata.

Jak dál uvedl, forenzního detektiva pojišťovny však zaujalo, že se rozbilo zrcadlo v koupelně, což není úplně obvyklá místnost na hraní, a tak zajel na místo a pohovořil s údajným viníkem. Ten však vše popřel a naopak mu řekl, jak to vše bylo. V tomto případě tak nebyla podle Petra Milaty škoda uhrazena.

A to ani ve druhém, kdy mladík jel s autem svého otce bez dovolení a během noční vyjížďky mu do cesty vběhla srna. Srážka s lesní zvěří tak způsobila na autě škodu 50 tisíc korun.

„Mladíkovi se nic nestalo, ale věděl, že tohle neutají, ale také věděl, že auto není pojištěné havarijně. Proto zavolal známému, se kterým zkusili nafingovat nehodu tak, aby škoda byla uhrazena z povinného ručení toho známého. Vyplnili záznam o nehodě a škodu nahlásili, ale když náš technik byl na místě zjistit pravou míru poškození obou vozidel, zjistil, že jedno z nich není vůbec poškozené," popsal mluvčí pojišťovny.

Postup, jak jak detektivové odhalují tyto nepoctivce, však pojišťovny nemohou z taktických důvodů prozradit, protože by se tím mohla snížit jejich účinnost. „Obecně funguje postup tak, že počítačový systém po vyhodnocení dat ze systému automaticky upozorní na podezřelou událost, kterou pak detektiv prověří," vysvětlil ve zkratce mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Jak naznačil, pojistné podvody co do počtu i objemu spíš stagnují. „Často se zde však jedná například o fingované bouračky a podvody páchané podnikateli, kteří tímto způsobem řeší bezvýchodnou ekonomickou situaci," dodal mluvčí Milata.

Když se pojistný podvod prokáže, bývá už podle něj pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na vysvětlení, že se nic nestalo a škoda nemusí být pojišťovnou nahrazena.

„Pokud však podvodníkovi pojišťovna ještě požadované plnění nevyplatila, nic se neděje," ubezpečil mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Další past na podvodníky připravili detektivové v Allianz pojišťovně. Výsledky statistik Allianz pojišťovny řadí Zlínský kraj mezi lokality, kde se zpočty pojistných podvodů nezvyšují.

„Možná že už se ti, kteří původně chtěli podvádět u Allianz, lekli naší novinky hlasového analyzátoru pracujícího na způsobu „detektoru lži," a tak šli raději podvádět ke konkurenci, která teď hlásí nárůst podvodů. U nás máme ve Zlínském kraji k naší velké radosti naopak jejich pokles," shrnul příznivé zprávy za pojišťovnu Allianz tiskový mluvčí Václav Bálek.

Přidal i jeden případ z našeho regionu, kdy se je jejich klientka snažila „obalamutit".

„Mezi odcizenými věcmi uvedla také smetáček, lopatku a škrabku na sníh. Když ale zjistila, že se její pojištění vztahuje pouze na elektronické a optické přístroje, šla na Policii ČR a oznámila, že jí také zmizel kávovar za 30 tisíc korun. Původně si zřejmě nevšimla, že jí v autě taková maličkost chybí," poznamenal Václav Bálek.

Své zkušenosti s podvodníky, co se chtějí obohatit na úkor dalších pojištěnců, má i další pojišťovna, Generali.

Tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Cívka uvedl jeden příklad, kdy chtěl klient vyplatit po pojišťovně nemalou částku 400 tisíc korun.

Podezřelou „dopravní nehodu" nahlásil majitel truhlářské dílny v malé obci na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje.

Svou starou felicií jezdil po areálu, v němž se dílna nachází a ve kterém je nejvyšší rychlost omezena na 15 km/h, jeden z podnikatelových pracovníků. Údajně si autem zajel pro svačinu, a když se vracel, zapomněl přitom, že předtím společně se svým zaměstnavatelem vyskládali na prostranství před dílnou na paletu dvacet zbrusu nových dřevěných dveří i se zárubněmi.

„Tvrdil, že do poslední zatáčky, za kterou není vidět, najel padesátkou a, i když intenzivně brzdil, do palety s dveřmi narazil nejméně čtyřicetikilo­metrovou rychlostí," přiblížil Jiří Cívka. Dál podle něj majitel truhlárny vyčíslil škodu na více než 400 000 korun.

„Jen smluvní pokuta, kterou údajně musel zaplatit zákazníkovi, protože kvůli „nehodě" nestihl zakázku dokončit včas, dosáhla skoro 150 tisíc korun," zdůraznil mluvčí pojišťovny.

Jak tahle málo pravděpodobná rallye vypadala doopravdy, zjišťovali podle Jiřího Cívky na místě soudní znalci. Ti však podvod ihned odhalili. Na paletě byly sice k vidění poškozené dveře a zárubně, které se podle znaleckého posudku už nedaly žádným způsobem opravit. Také škodu vzhledem ke své konstrukci opravdu mohlo způsobit vozidlo Škoda Felicia, rok výroby 2000.

„Jenže muselo jet daleko pomaleji, zřejmě předepsanou patnáctkou. A v této rychlosti by řidič neměl nejmenší problém zabrzdit včas. Kdyby ovšem nebylo jeho cílem fingovat dopravní nehodu a pomoci sobě i „poškozenému" k penězům," uzavřel Jiří Cívka.