V naprosté většině cely zaplnili muži, kteří útočili nejen na své známé a sousedy, ale také své nejbližší. V úterý 29. prosince večer a v noci na středu 30. prosince řešili policisté hned tři podobné incidenty.

„Padesátiletý muž ze Zlína vulgárně nadával své ženě a škrtil ji. Naštěstí se jí podařilo přivolat pomoc, takže k žádnému zranění nedošlo. Muž ve svých výpadech pokračoval i po příjezdu policie, proto ho hlídka pro jistotu zajistila a do vystřízlivění umístila do cely. Muž nadýchal 0,9 promile,“ uvedla jeden z prvních případů zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Takřka tři promile alkoholu v dechu měl opilec, kterého strážci zákona zadrželi v obci Újezd ve středu 30. prosince krátce po půlnoci. „Muž rozkopal okno u jednoho z bytových domů, nadával lidem a choval se velmi agresivně. Policisté ho zadrželi a odvezli k lékaři, který rozhodl o umístění tohoto šestadvacetiletého muže na detoxikační oddělení v Kroměříži,“ konstatovala mluvčí.

Tamtéž skončil krátce před Štědrým dnem i šedesátiletý muž ze Zlína, který napadal svou družku a v těchto útocích pokračoval i za přítomnosti hlídky. Opět za to mohla přemíra alkoholu. Muž nadýchal 3,12 promile alkoholu.

Uplynulou neděli 27. prosince dopoledne zase třiatřicetiletý muž dokonce udeřil vlastní matku. Dechová zkouška prokázala 1,45 promile alkoholu. „Lékař opět rozhodl o převozu tohoto agresivního opilce do Kroměříže,“ doplnila dále Bartíková.

Svou pětašedesátiletou matku urážel v tentýž den také jednačtyřicetiletý muž ze Zlína. „Poškodil jí vánoční stromeček a choval se tak, že se žena oprávněně obávala o své zdraví. Muž tak až do vystřízlivění zůstal v naší cele,“ poznamenala policejní mluvčí.

Jen od začátku prosince přibylo v evidencích policistů ve Zlínském kraji 378 přestupků proti občanskému soužití Podle nich koncem roku těchto incidentů v domácnostech každoročně přibývá.

„Přestupek proti občanskému soužití nelze srovnávat s trestným činem domácí násilí. U domácího násilí se jedná o týrání partnera či příbuzného, které je dlouhodobé, opakované a eskaluje. Těchto závažných případů evidujeme pouze minimum,“ vysvětlila na závěr Jana Bartíková.