V pondělí se pak z cest přesunou na přechody, kde budou dbát na to, aby první cesta žáků do školních lavic měla dobrý konec.

„Zvýšený počet hlídek policistů na silnici mohou řidiči očekávat celý tento víkend. Vlivem hustoty provozu, spěchu a mnohdy nepozornosti řidičů s sebou poslední prázdninový víkend přinášívá totiž zvýšení dopravní nehodovosti,“ vysvětlila zlínská policejní mluvčí.

Loni se o posledním prázdninovém víkendu na celém území České republiky stalo 1190 nehod. Do svých domovů se tehdy nevrátilo 15 lidí.

„Zaměříme se na nejzávažnější a nejčastěji páchané dopravní přestupky, jako je překročení povolené rychlosti, alkohol a další. Kontrolovat budou mimo jiné používání zádržných systémů a dětských autosedaček,“ vyjmenovala mluvčí.

Dodala, že šoféři mohou počítat s tím, že zvýšený dohled policistů potrvá také po celý další týden. „Dětem totiž zase začne jejich každodenní cesta do školy, proto chceme dohlížet i na jejich bezpečnost,“ podotkla Bartíková. Podobné kontroly mohou očekávat řidiči i na Vsetínsku, Kroměřížsku a Uherskohradišťsku.

Zejména přechody u základních škol tak budou hlídat nejen policisté, ale i strážníci. „Naše hlídky budou první školní den stát u šestnácti vytipovaných přechodů po celém městě a hlídat děti jak při cestě do školy, tak i z ní,“ vysvětlil zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík. Vidět strážníka tak školáci mohou například u škol na sídlišti Jižní Svahy, na Štefánikově ulici, ale dokonce i u školy ve Štípě.

Zlínští policisté navíc na přechodu pro chodce ve Spytihněvi uspořádají akci Zebra se za tebe nerozhlédne. „Preventivní projekt spočívá v tom, že děti informujeme o zásadách správného přecházení. Navíc každý školák dostane od nás malý dárek,“ prozradila Bartíková.