Při přepadení používali plynové pistole i paralyzéry. Škoda, kterou lupiči napáchali činí milion tři sta tisíc korun

Terčem jejich zájmu se staly především herny a kasina. První přepadení měli maskovaní lupiči na svědomí již v srpnu loňského roku, poslední červencová loupež se jim stala osudnou.

Pět z nich je v současné době ve vazbě, šestý je stíhaný na svobodě.

„Skupina si vybírala především herny a kasina, dvakrát vyloupili benzinovou čerpací stanici a v jednom případě peněžní ústav,“ sdělil kriminalista zlínské policie Jindřich Kučera. Pachatelé se navzájem znali, nikdy však neloupili pohromadě. „V tomto případě je nemůžeme stíhat jako organizovanou skupinu,“ vysvětlil Kučera.

S místy, která si zloději k přepadení vybírali, se předem seznámili. „Zjistili si kolik lidí se v podniku zdržuje, kdy je nejvhodnější doba k činu. Nikdy nejednali bezmyšlenkovitě,“ objasnil Kučera. Muži byli vyzbrojeni pepřovým sprejem, plynovou pistolí, v některých případech i elektrickým paralyzérem. Jeden z nich vždy namířil pistoli a vynutil si peníze, zaměstnance přikázali, aby si lehali na zem a ohrožovali je pepřovým sprejem. Největší škodu způsobili v polovině června ve Frýdku Místku.

Z kasina odcizili přes dvě stě tisíc korun. Kriminalisté po intenzivním pátrání, zadrželi nejen mladíky, ale podařilo se jim zajistit i část ukradených peněz.. „Loupežná přepadení vykazovala společné znaky, ať už to bylo chování pachatelů či používání plynové zbraně,“ upřesnil Kučera.Celková škoda, kterou napáchali ze všech sedmnácti přepadení, činí milion tři sta tisíc korun. „Jsme teprve na prvopočátku dalšího vyšetřování. Uvidíme, zda nezískámedalší případy, důkazy k jiným případům, kterých se dopustili,“ řekl Kučera.

Část lupu u nich kriminalisté našli při domovních prohlídkách, kromě finanční hotovosti šesti set tisíc korun českých a šesti tisíc dolarů, zabavili policisté také domácí elektroniku, kterou si za tyto peníze lupiči pořídili. „Zadržené peníze budou poukázány na účet státního zastupitelství, u soudního líčení se rozhodne, zda se prostředky poškozeným vrátí či propadnou,“ uvedl Kučera. Škoda, kterou napáchali, nemusí být konečná. „Jsme teprve na prvopočátku dalšího vyšetřování. Uvidíme, zda nezískáme další případy, důkazy k jiným případům, kterých se dopustili," řekl Kučera.

Dvěma pachatelům z Ostravy a Nového Jičína ve věku devatenácti a dvaatřiceti let hrozí trest odnětí svobody až na deset let, dalším čtyři muži z Nového Jičína ve věku dvacet jedna až dvacet čtyři let si mohou pobýt za mřížemi o dva roky déle.

Podle klinické psycholožky Karin Konečné mohou loupežná přepadení zanechat v lidech dlouhodobá traumata. „Pokud se jedná o odcizení osobních věcí jako jsou například peněženky či kreditní karty, považují to za svůj osobní problém. Přetrvává tu určitá bezmoc a spoustu starostí. Jestliže ale dojde k vloupání, lidé to vnímají jako narušení osobního soukromí, určité intimity. Může to v nich zanechat určitou psychickou újmu,“ ujasnila.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.