„V letošním roce jsme přijali čtrnáct případů vydírání,“ informovala zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková a popsala jeden z případů. „Muži přes mobilní telefon vyhrožoval anonym, že pokud mu nezaplatí určitou částku, tak mu zabije rodiče,“ sdělila. Podle ní však v mnoha případech policisté tato oznámení odložili. „Buď se neprokázalo, že se jedná o trestný čin vydírání, nebo se vše vyřešilo domluvou. Většinou se totiž s vydíráním setkáváme mezi příbuznými nebo známými,“ doplnila mluvčí.

Vsetínští policisté měli za prvních osm měsíců letošního roku nahlášeno devět pokusů o vydírání. „Protože jsou všechny stále v šetření, nemůžeme bohužel prozradit více podrobností,“ konstatovala vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Dodala, že vesměs se jedná o vymáhání peněz nebo dluhů.
Na Kroměřížsku zatím žádného vyděrače policisté neevidují. „S tímto druhem trestného činu nemáme naštěstí problémy,“ potvrdila kroměřížská mluvčí Květoslava Malenovská.

Zato na Uherskohradišťsku šetřili letos kriminalisté pět oznámení pokusu o vydírání. „Ve většině případů se jedná o manželské neshody, které jsou spojeny s vyhrožováním. Například muž před rozvodem varoval svou ženu, že pokud se s ním rozvede, tak jí odvede děti a už je nikdy neuvidí,“ uvedla případ mluvčí policie v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková. Dodala, že výjimku netvoří ani případy, kdy se vyděrači snaží domoci vrácení svých půjček. „Pánovi, který si od jiného muže půjčil peníze, pak vyhrožoval, že mu prostřelí kolena,“ připomněla jiný z případů.

Za vydírání jsou velice přísné tresty. „Pokud někdo vyhrožuje násilím nebo ublížením na zdraví, může takový pachatel jít do vězení až na tři roky,“ upozorňuje Zámečníková.