Zbytky chemikálií a další věci objevili při zásahu hasiči. Kriminalisté asi pětatřicetiletého muže z Přerovska obvinili z nedovolené výroby drog, řekl dnes novinářům vrchní inspektor zlínské policie Karel Müller.

„V přítomnosti majitele věcí jsme místo zajistili. Majitel je dobrovolně vydal a k celé věci se doznal,“ uvedl Müller s tím, že nalezeno bylo kompletní vybavení na výrobu drog. Pachatel byl přitom v minulosti již několikrát za výrobu a distribuci drog trestán. Podle kriminalistů však nález varny se založením požáru, při kterém vznikla škoda zhruba 1,5 milionu korun, nesouvisí. Oheň vzplál v jiné místnosti objektu, částečně využívaného k podnikání a částečně k bydlení.

Podle Müllera policisté letos na Zlínsku registrují výrazný nárůst drogové trestné činnosti. Loni bylo na Zlínsku odhaleno celkem šest pachatelů, letos už jich je 33, řekl kriminalista s tím, že policie má rozpracovány ještě další větší případy. Letos už policisté na Zlínsku zadrželi sedm varen pervitinu a sedm pěstíren marihuany. „Tvrdé drogy jsou ojedinělé, nejdostupnější zůstávají marihuana a pervitin, jenž vyrábí velké množství lidí,“ doplnil Müller.

Podle něho je věk pachatelů stále nižší, s marihuanou mají často zkušenosti už žáci základní školy a s pervitinem středoškoláci. „Setkáváme se opravdu denně s názory, že pěstování či držení malého množství marihuany je vlastně legální. … Hranice mezi přestupkem a trestným činem je velmi vratká. … Už sušení marihuany je výroba drogy a výroba drogy je vždycky trestný čin, stejně tak nabídnutí jiné osobě, i když by tato odmítla,“ uzavřel Müller.

ČTK