Situaci viděla na vlastní oči například Lucie Večeřová, která pracuje v jedné z kaváren v centru města. „Sešly se tu kolem osmé dvě skupiny – neonacisté a anarchisté. Byli mezi nima policajti, těch bylo celkem asi dvacet až třicet včetně těžkooděnců,“ popsala.

Obě skupiny na sebe podle ní zejména pokřikovaly. „Pak se přesunuly někam jinam, asi na Dlouhou k Baťovi. Za chvíli se někteří neonacisté na náměstí vrátili a rozpustili to,“ řekla.

Nic závažného prý nezaznamenala. „Všechno to trvalo tak hodinu,“ podotkla.

Podle zástupce ředitele městských strážníků Pavla Janíka přitom ještě o půl osmé večer byl ve středu města naprostý klid.

„Menší skupiny nacionalistů jen posedávaly na zahrádkách blízkých restaurací. Jenže o pár minut později naše hlídka narazila na asi osmdesátihlavou skupinu anarchistů, kteří se shromáždili u Městského divadla,“ přiblížil zástupce ředitele městských policistů Pavel Janík.

Anarchisté prý hlídce potvrdili, že vědí o chystané večerní akci nacionalistů. „Řekli také, že ji hodlají narušit,“ poznamenal Janík.

Ti také zanedlouho na náměstí došli. V té chvíli se už zde shromáždilo asi šedesát nacionalistů. Důvodem měl být protest proti nedávnému zatčení pravicových extremistů v rámci celorepubliko­vé akce.

„Strážníci společně s policisty od sebe oba tábory oddělili kordonem. Po dlouhé desítky minut tak docházelo pouze k verbálním útokům,“ popsal Janík.

Šlo podle něj zejména o skandování politických a ideových hesel. „Ale také o výměnu názorů, co si jedna strana myslí o druhé a naopak,“ nastínil Janík.

Jak dodal, díky přítomnosti bezpečnostních složek ale nedošlo k přímému střetu účastníků obou shromáždění a jediné nebezpečí představoval kámen vržený směrem k nacionalistům. Ten však naštěstí nikoho neporanil.

Nevšední situace neunikla pozornosti řady lidí, kteří se nacházeli v centru Zlína. „Tak o čtvrt na devět jsem odcházel z práce domů. Zahlédl jsem asi dvacítku neonacistů. Učil jsem se sice sebeobranu, ale i tak jsem měl trochu strach a byl jsem rád, že jedu autem pryč,“ poznamenal muž, který si ale nepřál uvést své jméno.

Sraz pozorovala i žena, která na náměstí přímo bydlí. „Ani jsem se nebála, oni tu na sebe pořvávali, ale byli tu policajti a dobře to hlídali. Nechápu ale, proč nějací radikálové musejí pořád něco takového vyvolávat,“ podotkla žena, která chtěla zůstat v anonymitě.

Po asi hodině se nacionlaisté rozhodli náměstí opustit. „V klidu prošli přes Rašínovu ulici na Dlouhou, anarchisté je však následovali,“ přiblížil Janík.

Jak uvedl, policisté opět nepřipustili, aby se oba tábory střetly. „Přitom ale museli použít donucovací prostředky vůči třiadvacetiletému muži z Otrokovic, který na skupinku nacionalistů hodil nezjištěný předmět, a snažil se k nim násilím proniknout přes kordon. Výtržníka jsme ihned předali Policii České republiky,“ nastínil Janík.

Další incident se podle něj odehrál na křižovatce ulic Rašínova a Dlouhá, kde osmnáctiletý mladík z Napajedel na jednoho z policistů zaútočil. Podle dostupných informací ho kopl. „Proto skončil na policejní oddělení,“ doplnil Janík.

Další policista utrpěl zhmožděninu poté, co se jeden z radikálů snažil prodrat policejním kordonem.

Mluvčí zlínské policie Jana Bartíková potvrdila, že dva muži jsou v současnosti zadrženi a strážci zákona je budou ještě vyslýchat.

„Oba jsou z tábora anarchistů. Jeden bude zřejmě obžalován z trestného činu výtržnictví a druhý bude obviněn z přestupku proti veřejnému pořádku,“ nastínila Bartíková.

Prvnímu z nich tak podle ní hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, druhému pokuta.

Situace se uklidnila ještě před 23. hodinou. Policie totiž nedovolila levicovým radikálům, aby následovali ty pravicové, takže se záhy obě skupiny rozešly do okolních restaurací.