„Letos už jsme měli tři vyhořelé kontejnery. Za celý loňský rok jich bylo téměř tucet,“ vypočítal technik Zdeněk Šperka z Technických služeb Zlín. Dodal, že k těmto požárům dochází většinou v nočních hodinách. „My samozřejmě tyto případy hlásíme policii, ale většinou s tím výsledkem, že pachatel je neznámý,“ pokrčil rameny technik.

K hořícím kontejnerům jsou často přivoláni i hasiči. „Jsou to poměrně časté případy. A příčinou je buď nedbalost, nebo i úmysl,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Pořízení jedné nové sběrné nádoby vyjde na šest tisíc korun. „Mnohdy jsou tyto nádoby umístěny v jedné řadě, takže stačí, aby začala hořet jedna a rázem jsou zničené všechny okolo ní. Ty škody pak tedy jdou i do desetitisíců,“ podotkl ředitel Technických služeb František Kostelník.

Nad rozkopanými odpadkovými koši se prý už jejich pracovníci ani nepozastavují. „Denně jich uklízíme několik. Povalují se téměř všude. Naštěstí tyto škody jsou minimální, ale nám to přidělává samozřejmě práci navíc,“ konstatoval Šperka.

Často tak lze vidět popelnice v potoce, na silnicích, dokonce i na ne moc obvyklých místech, jako jsou střechy MHD zastávek či betonové sloupky.

Tyto případy řeší téměř denně i zlínští strážníci. „Většinou je to ve večerních hodinách, kdy si podnapilí mladí lidé udělají z odpadkového koše zábavu a házejí, s ním či do něj kopou. To samozřejmě ruší obyvatelé města, kteří nám tyto události hlásí nebo to zpozoruje pracovník sledující městský kamerový systém,“ informovala mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Pokud se strážníkům podaří pachatele zastihnout ještě na místě, mají vandalové na výběr. Buď nepořádek uklidit, nebo zaplatit pokutu. Ta může být vysoká až tisíc korun. „Pokud je škoda vyšší, jako například v případě kontejnerů, může jít případ až k přestupkové sekci. Ta může výtržníkovi udělit až patnáctitisícovou sankci. Pokud škoda přesahuje pět tisíc korun, tak se jedná o trestný čin poškozování cizí věci, kde je sazba až jeden rok vězení,“ upozornila Škubalová.