Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potvrzeno: Čunek se musí omluvit bývalé sekretářce a zaplatit jí 80 tisíc

Olomouc/Vsetín – Sporem mezi senátorem a bývalým vsetínským starostou Jiřím Čunkem a jeho bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou se ve středu 23. května zabýval Vrchní soud v Olomouci.

23.5.2012 4
SDÍLEJ:

Jiři ČunekFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Žena požadovala písemnou omluvu a odškodné 10 milionů korun za urážky, které o ní Čunek pronášel na veřejnosti, v parlamentu a v médiích. Vrchní soud rozhodl o tom, že se jí senátor musí omluvit, nesmí se o ní do budoucna vyjadřovat jako o lhářce a musí jí zaplatit 80 tisíc korun jako náhradu za nemajetkovou újmu.

Krajský soud v Ostravě rozhodl loni v červenci o tom, že se Jiří Čunek musí zdržet výroku o Marcele Urbanové, že je lhářka. Dále jí měl zaslat písemnou omluvu a uhradit 80 tisíc korun jako nemajetkovou újmu.

Proti tomuto rozsudku se však obě strany odvolaly, sporem se proto dnes zabýval olomoucký Vrchní soud.

Jednání probíhalo v nepřítomnosti Jiřího Čunka, dostavil se jen jeho právní zástupce Radek Závodný.

Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová se soudu zúčastnila společně s advokátkou Klárou Samkovou.

Předseda senátu Jan Zavrtálek vyzval na začátku jednání obě strany ke vzájemné dohodě, tu však svorně odmítly.

„Útoky ze strany Jiřího Čunka spíše pokračují, než aby ustávaly. Jejich vzájemné vztahy jsou trvale narušeny. Došlo k porušení práva na soukromý a rodinný život mé klientky. To, čemu byla vystavena lze nazvat mediální kampaní," uvedla u soudu Samková s tím, že stále požadují odškodné ve výši 10 milionů korun.

Právní zástupce Jiřího Čunka v odvolání odmítal tvrzení, že Marcele Urbanové byla způsobena újma a domáhal se zamítnutí žaloby v celém rozsahu.

Polovina urážek je už promlčená

Vrchní soud však dal za pravdu Krajskému soudu v Ostravě. Zdůvodnil to tím, že se Urbanové podařilo prokázat, že došlo k zásahům do jejího soukromí.

„Jiří Čunek se ji snažil vylíčit tak, aby působila nevěrohodně. Byl to zásah to jejích osobnostních práv. Do budoucna se proto pan Čunek musí zdržet výroku, že je lhářka. Další jeho výroky jsou za hranicí slušnosti. Na půdě parlamentu ji v minulosti označil za prostitutku, což už lze označit za hulvátství," řekl předseda senátu Jan Zavrtálek.

Přibližně polovina urážlivých výroků na adresu Urbanové je už dnes ale promlčená, proto jí soud přiznal jako náhradu nemajetkové újmy jen 80 tisíc korun.

Právní zástupce Jiřího Čunka se ihned po vynesení rozsudku rozhodl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Advokátka zastupující Marcelu Urbanovou stejný postup zatím jen zvažuje.

„Vyčkáme na písemné vyhotovení rozsudku. Rozhodnutí vrchního soudu nás těší, písemná omluva je pro mou klientku velmi důležitá. V případu je však ještě několik otázek. Bylo by dobré, aby se odpovědi na ně vyjasnily u Nejvyššího soudu," řekla Samková.

Označil ji za prostitutku

Sekretářka Marcela Urbanová v minulosti svědčila proti bývalému starostovi Vsetína Jiřímu Čunkovi v kauze údajného korupčního jednání. Tvrdila, že viděla, jak převzal půl milionu korun jako úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.

Státní zástupce však jeho trestní stíhání zastavil. Čunek na veřejnosti, v médiích i v parlamentu Urbanovou označoval za lhářku a za prostitutku.

Později bylo zastaveno také trestní stíhání Urbanové kvůli tomu, že se měla dopustit křivé výpovědi. Žena se cítila poškozena nejen urážlivými výroky, ale také medializací případu, která podle ní zasáhla do jejích osobnostních práv.

Čunek ji měl na veřejnosti ponížit, zesměšnit a znevážit. V důsledku toho musela vyhledat i psychologicko-terapeutickou pomoc. Celá kauza se negativně projevila rovněž v jejím rodinném životě a v soukromí.

Autor: Magda Vránová

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení