Guru Jára stíhaný za znásilnění několika dívek na seminářích esoterické školy Poetrie tvrdí, že se akcí účastnili i soudci zlínského soudu
Bolestné zážitky z odháčkování
Jak vyplynulo z kauzy, některé studentky si právě tento rituál pochvalovaly a účastnily se jej několikrát. Minimálně osm studentek však má z takové zkušenosti posttraumatickou stresovou poruchu a rituál odháčkování, který Dobeš na nich provedl, považují za znásilnění.
„Zavřela jsem oči a čekala jsem, až to skončí.
Nebo: „Viděla jsem, co dělal dívce vedle mne, jasně a zřetelně. Ona strašně křičela. Nemohla jsem se pohnout, a tak jsem křičela také." To jsou zážitky mnoha žen, které se zúčastnily rituálu s názvem „odháčkování" při seminářích školy esoteriky Poetrie.
Tohoto trestného jednání se měli dle obžaloby Dobeš společně s pomocnicí při odháčkování Pláškovou dopouštět v období let 20042007 i ve Zlíně.
Právě kvůli tomu byl v říjnu 2014 zlínským krajským soudem Jaroslav Dobeš a Barbora Plášková odsouzeni za znásilnění k 10 a 9,5 letům odnětí svobody. Vrchní soud ale rozhodnutí krajského soudu zrušil a věc vrátil do Zlína.
Dobeše i Pláškovou odsoudil soud v jejich nepřítomnosti, oba byli totiž zadrženi 15. května loňského roku na Filipínách, kde Dobeš i Plášková od roku 2007 žijí, nyní jsou téměř rok zadržováni ve filipínském detenčním zařízení.
Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřál uvést své jméno (redakce jej má k dispozici, pozn. red.), byl Guru Jára zatčen poté, co se u Vrchního soudu v Olomouci začalo projednávat odvolání rozsudku zlínského soudu z října 2014 a zjistilo se, že Guru Jára a Barbora Plášková mají nové obhájce.
A právě noví obhájci Jaroslava Dobeše Michal Krčma a Barbory Pláškové Petr Drapák včera vyjádřili obavy z manipulace procesu při vyšetřování případu a trestního stíhání svých klientů. Podle nich státní orgány v případu postupovaly nestandardně.
Obhájci mají například podezření, že existuje skupina několika navzájem propojených lidí z oblasti justice, advokacie a pravděpodobně i Policie ČR, kteří nemají zájem, aby bylo do celé záležitosti vneseno světlo a vyšla najevo materiální pravda.
„Například předseda Okresního soudu ve Zlíně Tomáš Gargulák a soudkyně téhož soudu Eva Bučková se mohli podílet na organizování této údajné trestné činnosti v rámci školy Poetrie a rovněž tedy mohli zneužívat svoji psychickou a sociální převahu nad osobami, které se nacházely v tísni, těžké životní situaci a vykazovaly znaky určité závislosti na autoritách," zaznělo k případu na tiskové konferenci ve středu. Proti tomu se ale oba jmenovaní soudci důrazně ohradili.
Obvinění odmítají
„Soudci Okresního soudu ve Zlíně Tomáš Gargulák a Eva Bučková rozhodně popírají obvinění právních zástupců Jaroslava Dobeše a Barbory Pláškové, když se v žádném případě nepodíleli na údajné trestné činnosti v rámci školy Poetrie, která je v současnosti předmětem trestního řízení. O trestním stíhání ve věci mají tito soudci jen zprostředkované informace z médií a do trestního řízení nijak nezasahovali. Věc obžalovaných je navíc řešena Krajským soudem v Brně, nikoliv Okresním soudem ve Zlíně. Jmenovaní soudci se pouze v letech 1998 až 2003 jako stovky jiných osob zúčastnili veřejných seminářů, které v té době Jaroslav Dobeš pořádal, a o tom, že by v té době byla nějaká trestná činnost páchána, nevěděli. Obvinění právních zástupců obžalovaných jsou zcela nepravdivá a účelově zneužitá ve prospěch obžalovaných," uvedl mluvčí zlínského soudu David Kolumber.
„Oba dva chodili na semináře esoterické školy," potvrdil zdroj blízký okolí Dobeše a Pláškové, který oba soudce na seminářích Poetrie vídával.
„Odháčkování bylo jen pro ženy, to prováděl Guru Jára zásadně ve svém volném čase a ve svém soukromí. Eva Bučková i Tomáš Gargulák byli ve škole velmi aktivní.
Bučková byla v roce 2007 lektorkou a jednu dobu, dělala Guru Járovi i tiskovou mluvčí, ale jestli se účastnila rituálu odháčkování, skutečně nevím. Potvrdit to skutečně nemůžu, osobně jsem ji tam nikdy neviděla," tvrdil Deníku dobře informovaný zdroj.
Právníci a lidé blízcí Guru Járovi také mají za to, že orgány činné v trestním řízení neustále v podstatě mlží a vedou trestní stíhání jejich klientů jako osob uprchlých, i když zcela zjevně mají informace, kde se stíhané osoby nacházely a nacházejí, není jim doručována úřední pošta, ačkoli místo s jejich přesnou adresou je známo.
„Soud nic nedělá a předstírá, že neví, kde Jaroslav Dobeš a Barbora Plášková jsou, proto vznikla tato tisková konference, aby soud začal konečně něco dělat," uvedl zdroj blízký Guru Járovi.
„V této kauze komunikujeme s filipínskou stranou, vyžádali jsme si od ní dokumenty, ale proces je složitý a zdlouhavý, nejedná se o týdny, ale měsíce práce," uvedla na to mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
Vydání brání chybějící smlouva
Praha Jaroslav Dobeš byl zadržen loni 15. května nedaleko filipínského města Dapa prý právě ve chvíli, kdy meditoval pod stromem. Nyní se nachází v detenčním zařízení v Manile v imigrační vazbě. České ministerstvo spravedlnosti jedná s filipínskými partnery o jeho případné deportaci to se ale zatím jeví jako běh na hodně dlouhou trať.
Výsledek fakticky závisí výhradně na rozhodnutí filipínských orgánů. Smlouva o vydávání osob mezi oběma zeměmi neexistuje. „Ministerstvo spravedlnosti se obrátilo na filipínskou stranu s dotazem na možnost vydání obviněného na základě takzvaného ujištění o vzájemnosti," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová, že se české orgány pokusily nahradit chybějící smlouvu prohlášením, které ji mělo nahrazovat.
K úspěchu to nevedlo. „Filipínská strana sdělila, že tento postup není možný, neboť extradice osob z Filipín je možná pouze na základě mezinárodní smlouvy," naznačila Schejbalová, že vyhlídky na pokrok jsou aktuálně mizivé. (hol)